Radám se nebrání, má ale i svou hlavu

Ve svých 21 letech je nejmladším zastupitelem  Českobudějovicka. Miroslav Mička bydlí v Těšínově, osadě tři kilometry vzdálené od obce Petříkov, pod níž spadá. Ve své obci se po říjnových komunálních volbách stal nejmladším zastupitelem.

„Není nic zvláštního, co bych chtěl v komunální politice ukázat nebo třeba prosadit," řekl nejmladší zastupitel obce ke své začínající politické kariéře.

„Chtěl bych jen, aby naše obec i nadále prosperovala 
a aby byli v první řadě zdejší občané  spokojení," vyjádřil František Míčka své přání.
Do politiky se dostal přes starostu obce Luďka Bínu. „Starosta, coby předseda Strany nezávislých občanů, za mnou přišel s otázkou, jestli bych nechtěl kandidovat," vyprávěl o svých důvodech kandidatury Miroslav Míčka. „Řekl, že by byl rád, kdyby 
v našem sedmičlenném zastupitelstvu seděl také člověk odjinud než přímo z Petříkova. A tak jsem souhlasil."

Obec má dohromady tři části –  Petříkov, Těšín a Jiříkovo údolí. Dohromady zde žije přes 260 obyvatel. Za své místo v zastupitelstvu je nejmladší volený zástupce občanů rád. Nic zvláštního od toho ale  podle svých slov  neočekává, snad jen to, že se bude v budoucnu moci vyjadřovat k některým věcem týkajícím se chodu města.

„Myslím, že ale nebude moc do čeho mluvit, protože jsem 
s dosavadním vedením obce spokojený," řekl Miroslav Míčka. „Zdejší zastupitelé jsou podle mě lidé na správném místě,"  dodal.

I když je v zastupitelstvu úplným nováčkem, věří, že mu starší a zkušenější kolegové při jeho práci pomůžou. „Rady jsem zatím nedostal žádné, tudíž ani není, co si brát k srdci," zmínil Miroslav Míčka 
s tím, že se jim ale rozhodně nebrání. „Radám zkušenějších samozřejmě naslouchám a naslouchat budu," dodal.

Na dění kolem sebe má František Míčka ve svých 21 letech vlastní názor. „Pokud se mi nebude něco líbit, půjdu si za svým a radami ostatních se příliš ovlivnit nenechám," dodal nový zastupitel.

Velkým koníčkem Miroslava Míčky je zemědělství. „Jelikož je můj otec soukromý zemědělec, mám k tomuto oboru velmi blízko," prozradil své zájmy František Míčka. „Mé další zájmy a činnosti jsou pak spojeny s chodem Spolku dobrovolných hasičů, kterého jsem členem," dodal.

Ačkoliv se Miroslav Míčka v roce 2011 vyučil opravářem zemědělských strojů, v současnosti pracuje po dokončení nástavbového studia jako vedoucí směny v betonárce.

Na obci, ve které Miroslav Míčka žije, oceňuje především to, že je to obec pro zdejší občany. „Velmi rád budu zastupovat obec jakou je Petříkov, kde se starosta a zastupitelstvo snaží vyjít všem obyvatelům vstříc," dodal František Míka na závěr.

Po návratu z vojny zamířil rovnou do politiky

V 75 letech je František Suchan nejstarším zastupitelem obce. 
V politice se angažuje od doby, kdy se vrátil z vojny, tedy 54 let.  Posledních 20 let byl navíc starostou obce Čenkov u Bechyně.

Svou práci má František Suchan za ta dlouhá léta stále rád, i když být starostou je podle něj i tak trochu oběť. Psal se rok 1960, když František Suchan poprvé vkročil do politických vod. Nebyla za tím ale touha po úspěchu, natož pak po moci, nýbrž obyčejná lidská potřeba dokázat něco sám sobě a také udělat něco pro svou obec.

„Nebylo to z přesvědčení," vzpomínal František Suchan z Čenkova u Bechyně na své důvody ke kandidatuře 
s tím, že šlo v první řadě o to, zlepšit život v obci, ve které již dlouhá léta žije.

Za ty roky toho František Suchan v komunální politice  zažil mnoho. „Byla léta, kdy se nám dařilo, ale také tu byla léta, kdy to všechno bylo naopak," zhodnotil své starostování. „Vzpomínám si, to bylo někdy v devadesátých letech, že jsme u obce neměli tři měsíce výplatu," vyprávěl František Suchan a pokračoval: „To nám ale nevadilo, pracovali jsme, jak se říká, pro blaho obce."

Za jeden z největších úspěchů považuje sjednocení katastru pod jednu obec. Do roku 2008 totiž část obce Čenkov nad Bechyní patřila pod obec Bečice.

Další z priorit byly pro Františka Suchana dobré sousedské vztahy. „Vždy jsem byl rád, když se k sobě občané chovali přátelsky," vyprávěl bývalý starosta obce s tím, že se vztahy snažil  utužovat  pořádáním různých setkání.

V příštím roce se tak v obci uskuteční již desátý ročník tak zvaných „Čenkovských letních setkání přátel Čenkova", na které František Suchan už teď všechny srdečně zve. 
K tanci a poslechu bude znít jako každoročně dechová hudba v podání skupiny Doubravanka.
Každá obec má své radosti 
i starosti, Čenkov nevyjímaje. I zde se také najdou lidé, kteří podle slova Františka Suchana přináší mezi ostatní obyvatele Čenkova tak zvanou blbou náladu a otravují tak pokojné občany.

„Na urovnání tohoto problému už bych asi neměl síly," zamyslel se. „Jsem rád, že vládu nad naší obcí převzala mladší generace a doufám, že snad bude pokračovat v našich šlépějích," vyřkl své přání František Suchan.

On sám se v letošních komunálních volbách o post starosty neucházel, přesto do zastupitelstva kandidoval. Důvodem byla potřeba získat osm kandidátů do sedmičlenného zastupitelstva.

„V takovéto malé obci není věru snadné získat schopné 
a zároveň chtivé občany zajímající se o politiku," zmínil František Suchan s tím, že 
v první řadě by mělo jít o to, přinést oběti pro obecní společenství. „To, že práce starosty malé obce je do jisté míry obětí,  mi jistě potvrdí každý kolega," doplnil.

František Suchan od voleb nic neočekával, jen si přál,  aby bylo zastupitelstvo v Čenkově nad Bechyní zvoleno a obec tak byla pořád samostatná.

Teď už v Čenkově mají po ustavujícím zastupitelstvu, na kterém volili členy vedení obce. Post starosty tady po dvaceti letech obsadí žena, a sice Marie Tomanová. Místostarostkou byla zvolena Martina Jiřičková.  „V sedmičlenném zastupitelstvu je šest žen a já, jediný děda," komentoval výsledek voleb František Suchan. „Snad jim budu v něčem nápomocen a snad budou chtít," dodal.

Jeho teď čekají jiné radosti. Bude mít víc času na svého vnoučka a záliby. „Mým koníčkem je včelaření," svěřil se František Suchan s tím, že při starostování  zcela propadl počítači.

KLÁRA SKÁLOVÁ