Je mu 17 let a v současné době navštěvuje Praktickou školu při sociálním centru Arpida v Českých Budějovicích. Přišel sem před deseti lety a podle jeho slov se mu tady moc líbí. „Dřív jsem chodil do školky v Zachariášově ulici a teď už jsem deset let tady. Líbí se mi tu, je tu hezky,“ říká Vojtěch Vrána z Borovan.

Jednou z jeho největších zálib je malování. Na dobročinné aukci, kterou Arpida pořádala v pondělí večer v Bazilice, se objevilo i několik jeho obrazů. Mezi dražiteli se těšily opravdu mimořádnému zájmu, stejně jako díla ostatních dětí. „Nejraději maluju zvířata a přírodu a taky jihočeské vesnice. Nejvíc se mi líbí Holašovice,“ chlubí se sympatický handicapovaný chlapec. Kolik už namaloval obrázků neví, ale bylo jich hodně. Některé z nich si prý nechává manželka ředitele, jiné dostanou autoři zpět. „Nemaluju ale každý den, mám toho hodně,“ směje se Vojta.

Ve svém volném čase například rád vaří a peče. „Nejradši mám dušenou mrkev a brambory, doopravdy,“ dušuje se při dotazu, jaké jídlo mu nejvíc chutná. S oblibou sáhne i po kynutých buchtách a vůbec nezáleží na tom, zda jsou zrovna uvnitř povidla, tvaroh nebo mák. Praktické činnosti ho baví i ve škole. „Uklízíme, šijeme, žehlíme i připravujeme pokrmy. Na praxi chodíme do kavárny Na půli cesty a tam je to taky dobrý,“ popisuje nadaný mladík, který má ještě o tři roky mladšího bráchu Matěje.

S gastronomií chce spojit i svůj další osud. Rád by totiž pracoval v potravinářském průmyslu. „Zajímalo by mě třeba školní stravování,“ plánuje Vojtěch Vrána. V současné době se už hodně těší na Vánoce. Konkrétní dárek, který by mu udělal největší radost, dosud vybraný nemá. „Nevím, nechám se překvapit. Nedávám si ani žádná novoroční předsevzetí,“ usmívá se a krčí přitom rameny. Ačkoliv se zimním sportům věnuje jen symbolicky, zimu má prý přesto rád. V Arpidě působí i velmi šikovný pěvecký sbor, který vede Dana Pšeničková. Jeho členem však Vojta Vrána není. „Hrál jsem na flétnu, ale zpívat moc neumím. Hudbu mám ale rád, nejvíc lidovou, dechovku a folklor,“ vysvětluje.

Jeho nejoblíbenějším filmem jsou pak Sestřičky od režiséra Karla Kachyni. Díky Arpidě už Vojta zavítal i do některých zahraničních zemí. Podle jeho slov se mu nejvíc zamlouvalo Holandsko a to hlavně kvůli zdejším větrným mlýnům.