Řidiči nákladních aut, obchodní zástupci, kuchaři a číšníci. O tyto čtyři profese teď mají největší zájem zaměstnavatelé na Budějovicku. Během října hledalo nové uplatnění celkem 5694 lidí, což je o jedenáct méně než na konci září. Odborníci předpokládají, že v listopadu míra nezaměstnanosti zůstane přibližně na stejné úrovni jako nyní.

Podle ředitele budějovického pracovního úřadu Ivana Loukoty to bude záviset především na vývoji počasí. „Pokud napadne sníh, tak se dá předpokládat, že některé profese skončí. Nárůst nezaměstnanosti by však neměl být nikterak dramatický, bude se pohybovat zhruba na stejné úrovni jako nyní,” vysvětlil Loukota.

Mezi lidi, kteří v říjnu hledali nové uplatnění, patří například 23letá Monika Honsová z Budějovic. Do poloviny měsíce pracovala v jedné restauraci na náměstí. Když majitel domu provozovateli hospody neprodloužil nájemní smlouvu, ocitla se najednou bez místa. Potvrzuje, že jako servírka našla práci velmi rychle. Dokonce se ani nemusela registrovat na pracovním úřadě. Nabídky si však raději začala shánět s předstihem, tedy ještě v době, kdy působila na svém předchozím pracovišti. „Byla jsem asi čtrnáct dní doma a zavolali mi, že mě berou. Bylo to hodně rychlé. Jsem moc ráda, že jsem aspoň nemusela práci hledat a doprošovat se někoho, aby mě zaměstnal,” pochvaluje si mladá žena.

Největší část nezaměstnaných tvoří mládež od 20 do 29 let a středoškoláci bez maturity. Druhou nejpočetnější skupinou jsou lidé starší 50 let a středoškoláci s maturitou. Nejméně je naopak uchazečů mladších 19 let a vysokoškoláků. Zaměstnavatelé mají trvale největší zájem o řidiče nákladních aut, obchodní zástupce a kuchaře.

Potvrzuje to například vedoucí tuzemské dopravy budějovické přepravní společnosti Nicotrans, a. s., Josef Koupal. Uvádí, že za poslední dobu firma přijala asi dvacet nových zaměstnanců, dalších deset až patnáct plánuje vzít během listopadu. „Často se to mění, protože reagujeme na přísun a odliv zakázek. Teď od prosince máme jednu velkou, kvůli které jsme museli dokonce nakoupit novou techniku. V listopadu proto nabereme další lidi, se kterými vydržíme do konce roku. Jak to bude od ledna, se teprve uvidí,” zmínil Koupal.

Přibližně šest až deset obchodních zástupců se může ucházet o místo třeba ve společnosti LUX (CZ), s. r. o. Podle regionálního manažera pro jižní Moravu a jižní Čechy Zdeňka Fořta bude jejich pracovní náplní nabídka a prodej čisticí techniky. „Upřednostňujeme uchazeče s praxí, ale není to nezbytná podmínka,” zdůraznil Fořt.

Dva šikovné kuchaře přijme také pizzerie Bella Ragaza v Suchém Vrbném. Podle majitelky Žanety Vojáčkové by to měli být spíš muži než ženy. „Byli bychom rádi, aby měli zkušenost s pizzami nebo alespoň snahu se je naučit dělat,” řekla Vojáčková.