V sobotu v 10 hodin dopoledne vyjel z Litvínovic autobus se závodníky do Českého Krumlova, kde celý běh začal. Přesně v 11.11 hodin vystartovalo na dráhu dlouhou 27,5 kilometru 217 běžců - 150 mužů, 33 žen a 17 štafetových dvojic. Trasa vedla jako každoročně z Českého Krumlova na Kleť, dále na Kluka a do Litvínovic. Závodníci běželi převážně po zelené turistické značce až na rozcestí u Kaliště, kde se dali na tzv. panelku, po které doběhli až na hráz rybníka v Šindlových Dvorech a sprintovali cílovou rovinku do Litvínovic. Vítězná brána stála na zahradě hostince Na Zlaté stoce.

Nejtěžší krosový běh v jižních Čechách letos vyhrál Jan Flašar. Nejdříve to ale vypadalo, že jako první proběhne modrou stužkou Jan Macoun. Roman Medek, pořadatel a čtyřnásobný vítěz tohoto těžkého závodu, se na zahrádce plné lidí zeptat vítěze: „Měli jsme zprávy, že jsi na trati nevedl celou dobu. Kde se lámal chleba?“ Jan Flašar v cíli vysvětluje: „Ono to vypadá, když se člověk podívá do těch historických výsledků, že jsem hrozně dobrej, ale to vůbec není pravda, protože já k tomu vždycky přijdu jako slepý k houslím. Dneska měl Honza nějaké technické problémy na Hradcích, kde jsme se seběhli a já jsem se dostal před něj. Musel si přezouvat botu nebo něco takového. Myslel jsem si, že mě ještě někde doběhne.“

Ještě než doběhl první běžec, se Roman Medek svěřil, že možná padne nový rekord: „Máme zprávy z trati, že nám tam běží tři závodníci v čele a že běží strašně rychle.“ Rekord Jiřího Csirika z roku 2015, který do cíle přiběhl za hodinu a sedmapadesát minut, ale nakonec překonán nebyl.

V kategorii žen své loňské vítězství potvrdila i letos Tereza Chlupová. Roman Medek se ptal: „Dneska ses trošku pohoršila oproti minulému roku, kde byla příčina?“ Terezka Chlupová odpověděla s úsměvem. „Ztratila jsem se v lese. Po Klukovi jsem běžela stále rovně, ale měla jsem odbočit doprava. Tak mám asi kilák a půl navíc. Pak jsem nechtěla jít naplno z těch kopců dolů, protože jsem se bála, abych si něco neudělala. Protože brzo s přítelem odcestuji do Asie, měla jsem podmínku, že si nesmím nic udělat,“ směje se dvojnásobná vítězka. Roman Medek k tomu dodal: „s jedenapůlkilometrovým záběhem a zvítězit…klobouk dolů! Gratulujeme!“ Jelikož bude Tereza Chlupová příští rok ještě na cestách, zlato devatenáctého ročníku se uměje na někoho jiného.