Do hodin si zvou studenty z těchto tří zemí a vzájemně se seznamují nejen s kulturou národů, které od sebe dělí tisíce kilometrů.

Školní třídy i chodby tak díky projektu Edison ožívají ochutnávkami typických jídel, tancem či pokusy říct něco v dosud naprosto cizím jazyce. Vyučujícím se splnilo přání pozvat do školy hosty 
z progresivně se rozvíjejících regionů Asie, na své si přijdou ale i ti, kdo se chtějí dozvědět více o jiných evropských zemích.

„Je to úplně super nápad, dozvím se toho hodně nad rámec běžné výuky," pochvaluje si studentka Kristýna Spěváková. „Překvapila mě třeba čínská mentalita, jak jsou tamní lidé vzdělaní a pracovití. Zajímavé je i vědět, jakou hodnotu pro Číňany představují peníze," dodává. Leckdo také žasl například nad kulturním bohatstvím Indonésie.

Spoustu zajímavých poznatků si budou nejen z hodin, prezentací, ale i pobytů v hostitelských rodinách odvážet domů i zahraniční studenti. „Máte hodně odlišnou kulturu, překvapilo mě i jídlo, u nás třeba vůbec nejíme králíky. Chutnají mi tu hlavně zákusky, naopak úplně jinak připravujete rýži. Ta mi v Čechách nechutná," shrnula dojmy Číňanka Xiao Mindan, která si nechává od všech říkat Bella.

Rozdíly v kuchyních jsou zajímavým tématem i pro Indonésanku Fadlilu Ananingtyas. „Všechny tu překvapuji tím, že jsem zvyklá hodně kořenit." „Ve srovnání se Španělskem si nemohu zvyknout na dobu jídla. Tady se jí strašně brzy, my třeba večeříme o mnoho hodin později," přidává svůj poznatek ke gastronomickému tématu také Álvaro Delgado Delgado.

„Jinak ale mezi našimi zeměmi a lidmi, kteří v nich žijí, nevidím velké rozdíly," doplňuje své dojmy. I on ale své posluchače překvapil. „Když jsem představoval koridu, nesetkalo se to s nadšením, studenti byli spíš znechucení," konstatuje.
Fadlila Ananingtyas bude zase doma zřejmě vyprávět, že v českých domácnostech běžně žije spousta neuvěřitelných domácích mazlíčků, krysy a morčata nevyjímaje. „U nás chovají lidé nanejvýš kočky," vysvětluje.

Přes řadu zajímavých rozdílů je ale podle Štěpánky Kloudové, organizátorky této mimořádné návštěvy znát, že dnešní mládež je velmi globalizovaná. „Ať jsou to naši studenti nebo cizinci, mají naprosto stejné projevy, podobné chování. Zejména u děvčat z Asie bych čekala introvertní povahu, ale zjistila jsem, že mladí lidé přebírají hodně od západní civilizace," říká pedagožka.

„Velký rozdíl ale spatřuji 
v míře kritického pohledu na sebe sama a společnost. Zatímco my vidíme více to negativní, studentky z Číny a Indonésie vyzdvihují to lepší. Například Bella prezentovala prezidenta své země s naprostou vážností, vyzdvihují ty pozitivní dopady historických událostí, zatímco naši studenti na českých hlavách státu i dějinách vidí a i ventilují ven do světa spíš ty horší stránky," přidává další postřeh Štěpánka Kloudová.