Při velkém fyzickém výkonu je potřeba myslet na doplňování vápníku a dalších minerálních látek. Netýká se to ale jen sportu. I takový letní výšlap na hrad může dát tělu zabrat, vždyť tyto památky se často tyčí na pořádných kopcích. Značka minerální vody Kláštorná Kalcia proto sestavila Hradní index, díky kterému je možné plánovat výlety na zajímavé hrady trochu jinak než obvykle – podle obtížnosti výstupu. „S minerální vodou Kláštorná Kalcia se pojí hradní legenda z roku 1241. Obráncům slovenského hradu Turiec, pod kterým pramení, prý dala sílu ubránit se tatarským vojskům. Proto jsme si řekli, že se na tyto památky podíváme zblízka a porovnáme, jak fyzicky náročné je k nim dojít,“ vysvětluje Ivana Minarič, brand manažerka Kláštorná Kalcia.

Když si během sezóny vyšlápnete na deset nejzajímavějších míst Jihočeského kraje podle Hradního indexu Kláštorná Kalcia, nastoupáte 900 výškových metrů a ujdete přes 28 kilometrů. To je větší převýšení, než kdybyste z Pece pod Sněžkou vyšli na nejvyšší hoZdroj: Se svolením Kláštorna KalciaPokud byste navštívili všech deset nejnáročnějších hradů v Jihočeském kraji, zdolali byste celkem 901 výškových metrů. To je větší převýšení než na naši nejvyšší horu, kdybyste zvolili nejznámější trasu z Pece pod Sněžkou Obřím dolem.

Hrady, které stojí za návštěvu, vybral Josef Hložek z Katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Ve výběru najdete některé známé památky, ale často i místa, o kterých jste možná nikdy neslyšeli. „Středověké hrady nám nabízí pohled hluboko do minulosti, do myšlení lidí ve středověku až novověku a na jejich hmotnou kulturu. Naše země je na hrady velmi bohatá. Na území České republiky se nachází více než tisíc hradů, z nichž mnoho bylo později upraveno na zámky, a také neobyčejně vysoký počet tvrzí a objektů na velmi nejasné hranici mezi hradem a tvrzí. V každém kraji je tak možné najít lokality něčím jedinečné a výjimečné,” upozorňuje Josef Hložek.

Kde si dáte nejvíc do těla

Jihočeský kraj nabízí spoustu zajímavých lokalit pro milovníky výletů a historických památek. Mezi hrady v regionu je nejnáročnější výstup na Vítkův hrádek. Vystoupáte při něm 314 výškových metrů na trase dlouhé 7,3 kilometru. V cíli vás čeká hrad z počátku 14. století, v jehož zdech byl kdysi vězněn král Václav IV.

Na druhém místě podle obtížnosti výstupu skončil hrad Landštejn. Na začátku vás od něj bude dělit 129 výškových metrů a po tříkilometrové túře vám bude odměnou návštěva královského pomezního hradu z počátku 13. století strážícího kdysi česko-rakouskou hranici. Trasa na Choustník se umístila na třetím místě. Při cestě na tento hrad z druhé poloviny 13. století ujdete 1,3 kilometru a zdoláte 113 výškových metrů.

Kdy si zasloužíme oběd?

Kláštorná Kalcia doplnila Hradní index vzorovým měřením. Při výstupu na zříceninu hradu Děvičky na turisticky vyhledávané Pálavě měřila energetický výdej tří figurantů s různými fyzickými dispozicemi a věkem. Sportovní lékařka Marie Skalská na základě naměřených hodnot poté určila orientační energetický výdej potřebný k výstupu na hrady zařazené v žebříčku. Klíčové parametry jsou samozřejmě převýšení a délka trasy.

Státní hrad Landštejn v České Kanadě stojí na vidění.Státní hrad Landštejn na České Kanadě.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Pokud vyrazíte na hrad Ostrý a vážíte 80 kg, spálíte cestou nahoru přibližně 2300 kJ. Už to je přibližně jako jedna tabulka hořké čokolády. K tomu si připočtěte o něco menší množství kilojoulů na cestu dolů, a můžete si na vrcholu se zaslouženým pocitem dát pořádný oběd. V tabulce níže je uvedená také přibližná energetická spotřeba jedince o hmotnosti 65 kg.

Nejnáročnější výstupy na hrady v kraji.Zdroj: Kláštorná Kalcia

„Výdej energie závisí i na dalších parametrech, jako je hmotnost, doba výstupu, či aktuální fyzická kondice. Hodnoty jsou proto jen orientační. Pro každého ale platí, že po fyzickém výkonu tělo k regeneraci potřebuje minerály včetně vápníku – zejména v horkém letním počasí, kdy se víc potíme. Zvýšené námaze bychom tedy měli přizpůsobit i pitný režim jako přirozený způsob, jak vápník a další minerální látky doplnit,“ upozorňuje lékařka.

Jako na Everest

Jak si vedly hrady z Jihočeského kraje v celostátním srovnání? Vítkův hrádek z jihu Čech se umístil jako čtvrtý. Náročností výstupu překonává i takové hrady, jako jsou třeba Bezděz nebo Buchlov. Obtížnější trasu než na Vítkův hrádek najdete jen na Ostrém v Plzeňském kraji, na Ralsku v Libereckém kraji a na Rabštejně u Rýmařova v Olomouckém kraji.

Pokud byste dokázali navštívit všech deset nejnáročnějších hradů v České republice, zdolali byste celkem přes 3400 výškových metrů. To je jako vyjít čtyřikrát Obřím dolem na Sněžku nebo dokonce jako vyšplhat ze základního tábora pod  Everestem až na samý vrcholek světa.

Vojtěch Jurásek