„Naopak nejmenší volební účast byla na v okrsku číslo 1 v Čejkovicích. Sem přišlo volit 21 z 279 voličů, což odpovídá 7,53% volební účasti," upřesnila Jana Sedláčková, ředitelka českobudějovické krajské správy Českého statistického úřadu.

Přímo v Českých Budějovicích dosáhla volební účast hodnoty 18,71 %. Nejvíce hlasů tady, stejně jako v celém okrese, získala koalice TOP 09 a STAN (18,65 procenta). Na druhém místě skončilo hnutí ANO 2011 (15,84 procenta), třetí ČSSD (11,98 procenta).

Například podle starosty Nových Hradů Vladimíra Hokra není výsledek voleb úplně špatný. Odhlédneme-li tedy od nízké volební účasti.
„Zvítězily u nás proevropské strany. To bych viděl jako pozitivní, když vidím, jak dopadly volby ve Francii," říká Vladimír Hokr.

V okrese České Budějovice lidé chodili volit celkem do 307 volebních okrsků. V seznamech voličů bylo na Českobudějovicku zapsáno podle údajů Českého statistického úřadu 152 333 lidí.

Graf.

Anketa: Jak hodnotíte zájem o volby a jejich výsledky?

Jiří Švec (STAN), Lišov
„Je jasné, že vyhrály pravicové strany, o tom není pochyb. Mě osobně z pohledu straníka mrzí, že  neměli lepší výsledek Starostové a nezávislí. Samotná účast u voleb byla dokonce vyšší, než jsem předpokládal. V tomhle ohledu jsem byl totiž velmi skeptický a odhadoval jsem účast přibližně kolem 15% a spletl jsem se, účast byla o něco vyšší."

Milan Šnorek (ODS), Týn nad Vltavou
„Řekl bych, že se potvrdila ta obecná skepse občanů k Evropské unii. To se odrazilo také na volební účasti. Já sám jsem očekával podobné výsledky. Musím přiznat, že mě příjemně překvapil pozitivní volební výsledek pravicových stran. Výsledek strany ODS, tedy strany, ke které patřím, mě nepřekvapil, očekával jsem jej v podobné rovině."

Jan Koudelka (nez.), Zliv
„V mnoha ohledech byly tyto volby zajímavé, jak výškou účasti i výsledky. Sociální demokraté například utrpěli porážku a zaznamenali jsme  návrat Svobodných. Řekl bych, že je to zajímavý podklad pro sociologický výzkum, proč tyto volby dopadly takto a proč lidé nechodí k volbám. Já sám, jsem očekával nízkou účast, ale zase ne tak nízkou."

Jan Tomášek (nez.), Žabovřesky
„Účast v Žabovřeskách byla asi jako všude velice nízká. Přišlo jen
11,14 % voličů, což je opravdu minimum.  Máme 332 oprávněných voličů a hlasovalo 37 lidí. Možná to signalizuje celkovou otrávenost lidí 
z politiky. U nás vyhrála KDU – ČSL před ČSSD. Překvapivě jsou třetí Piráti, dostali 13,88%, při nízké účasti na to ale stačilo pět hlasů."

Vladimír Hokr (nez.), Nové Hrady
„Buďme rádi za těch pár lidí, co přišlo. Témata voleb zřejmě voliče příliš neoslovila. Lidé asi neviděli žádný velký důvod přijít hlasovat. Já osobně jsem volit byl, ale na rovinu říkám, ten výběr nebyl jednoduchý ani pro mě. Myslím si, že podíl na nízké volební účasti mají také ti politici, kteří o Bruselu a Evropě mluví stále negativně."

Věra Korčaková (VPM), Trhové Sviny
„S nízkou volební účastí jsem počítala, nečekala jsem ale, že to bude až tak málo lidí. V Trhových Svinech vyhráli komunisté, protože mají voliče, kteří pravidelně chodí k volbám. Ale komunisté měli 108 hlasů, druhé ANO mělo 102 hlasů, takže rozdíl  je minimální. V komunálních volbách bude účast určitě vyšší a také se bude volit napříč stranami.