Oblíbeným místem pro rekreaci nejen obyvatel Zlivi je rybník Mydlák, rozlévající své vody pár minut chůze od města. Autokemp s ubytováním slouží i jako koupaliště, a dokonce i pro rybolov. "Jezdí sem i lidé z Hluboký, z Budějic, z Hrdějovic. Říká se, že je tady nejlepší voda," říká správce František Šnorek a připojuje, že v televizním prázdninovém seriálu o rekreačních místech předloni areál získal stříbrné hodnocení.

"Návštěvníci si mohou půjčit dvě pramice, dva paddleboardy, máme tu dvě ohniště, centrální kuchyňku," říká k vybavení, k němuž patří i dětské hřiště, Petr Tlamsa, který má Mydlák na starosti jako vedoucí Městského hospodářství Zliv. V areálu se nachází i soukromá restaurace. Největší akcí je tradičně na Mydláku benátská noc. Letos se bude podle starosty Zlivi Radka Rothschedla konat 30. července a nabídne odpoledne zábavu pro děti včetně pěnové show a večer program i s muzikou pro dospělé.

Čistá voda

Příležitost k procházce i koupání v areálu využívají Zlivští i turisté. S fenou Besy sem zajdou občas mimo pláž Marie a Svatopluk Čepelkovi. "Naučili jsme ji na vodu," říkají manželé o feně plemene beauceron, ale s tím, že se vyhýbají místům, kde sedávají rybáři.

Brazilian fest v Českých Budějovicích. Karnevalový průvod prošel z Piaristického náměstí na Sokolský ostrov.
Budějovice okusily atmosféru brazilského karnevalu

Turisté přijíždějí i hodně z daleka. Ubytovat se může necelých dvě stě lidí v chatkách, stanech nebo karavanech. "Lidé se sem naučili jezdit, voda se tu většinou nekazí," připomíná hlavní přednost koupaliště Petr Tlamsa s tím, že ubytovaní jsou třeba ze středních Čech nebo až z Moravy.

Na samotnou pláž s písečným vstupem do vody se vejde zhruba dvě stě lidí. Sezona začíná v polovině června. Recepce funguje naplno od 1. července. Podle Petra Tlamsy se nevyplatí do začátku prázdnin držet v areálu recepčního. K dispozici jsou i sociální zařízení a hlavně kvůli nim se platí vstup, který za dospělého na den činí 35 korun.

Nájem rybářům

Zajímavostí je, že město udržuje koupaliště, ale platí nájem rybářské firmě. U ní se také dají koupit lístky na sportovní rybolov. "Rybáři chodí spíše ráno, když je minimum lidí," poznamenal Petr Tlamsa. Předloni se v areálu prováděla rekonstrukce umýváren, letos vnitřků chatek, které po sezoně ještě čekají nátěry.

Selské slavnosti v Holašovicích 2022.
Holašovické slavnosti přilákaly tisíce lidí, všichni se bavili