Největší deště zaznamenali meteorologové na jihu Čech v noci na úterý, ale i přes den ještě pršelo.

Podle Markéty Augustinové z Českého hydrometeorologického ústavu bylo nejvíce srážek v regionu na Churáňově. Od pondělí (od 8 hodin) do úterý (8 hodin) tam činil úhrn 65 mm a za úterý do 16. hodiny přibylo dalších 21 mm. Za stejná období Vimperk měl 52 + 11 mm, Staré Hutě v Novohradských horách 52 + 32,6 mm, J. Hradec 16,4 + 15,9 mm, Č. Budějovice 22 + 11 mm a Tábor 12,3 + 3,3 mm.

Srážky byly nejsilnější na Šumavě a v Novohradských horách. "V Novohradských horách pršelo i na rakouské straně," zmínila Markéta Augustinová a připojila, že to má vliv i na české řeky.

Ilustrační foto
Řidič kamionu zasáhl do tachografu, přístroj za jízdy ukazoval bezpečnost

Ve středu ráno byla na 1. stupni povodňové aktivity ještě Malše v Roudném. Podle meteorologa Václava Kubišty měla po 7. hodině ranní průtok 42 kubíků a výšku hladiny 167 cm, hranice pro 1. povodňový stupeň je 160 cm a v tomto ročním období je obvyklý průtok v řádu kubíků. "Na Lužnici v Nové Vsi na horním toku nedaleko hranic byl až do čtyř hodin ráno 2. stupeň povodňové aktivity," doplnil k situaci v kraji Václav Kubišta. Po 7. hodině už ale byla řeka v tomto místě po kulminaci a byla na 1. stupni povodňové aktivity. Výška hladiny byla po 7. hodině 174 cm, hranicí je zde 150 cm. Hladina má ale podle meteorologa dál klesat a odpoledne nebo navečer už by měla mít obvyklou úroveň.

Od středy již pršet nemá a postupně se oteplí. V pátek by opět mohlo být až 30 °C.