Výskyt je podle informací jihočeských hygieniků v kraji dosud nízký. „Epidemiologická situace v případě výskytu akutních respiračních infekcí a chřipkových onemocnění je v kraji zatím klidná a odpovídá ročnímu období. Pravidelně registrujeme nejvyšší výskyt onemocnění mezi předškolními dětmi. Ve srovnání s předchozími sezónami ale vidíme nižší výskyt mezi školními dětmi a mladými lidmi, což je pozitivní důsledek toho, že školáci a studenti nyní nepřicházejí do kontaktu ve školním prostředí,“ uvedla epidemioložka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS) Jitka Luňáčková.

Oproti minulým sezónám je letos zatím výrazně nižší výskyt akutních respiračních infekcí na Českokrumlovsku, nejvyšší výskyt je v severních a západních okresech regionu – na Táborsku, Písecku a Strakonicku.

close Akutní respirační infekce /ARI/ a chřipková onemocnění /ILI/. info Zdroj: Zdroj KHS JČ zoom_in

Zdroj: KHS JČ

Práh epidemického výskytu se pohybuje kolem 1500 případů na sto tisíc obyvatel regionu.

„Zaznamenáváme ještě dozvuky typicky letních infekcí, které se projevují s určitým zpožděním. V týdnu přibylo v kraji pět potvrzených případů onemocnění klíšťovou encefalitidou. Té je k dnešku v kraji 128 případů, o 35 více než vloni v tomto období. V týdnu přibylo i 10 případů lymeské boreliózy. Té je v kraji k dnešku 319 potvrzených případů, což je o 57 méně než vloni v tomto období,“ doplnila ředitelka KHS Kvetoslava Kotrbová.