Vakcinaci doporučují odborníci především starším lidem, u nichž mohou být následky onemocnění závažnější. Navíc jižní Čechy jsou dlouhodobě krajem s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v republice. Poradit se s odborníky můžete například ve středu ve speciálním kamionu, který stojí u budějovického Kauflandu.

Při klíšťovce se člověku zbortí svět

Rady, konzultace s odborníkem a také možnost předplatit si se slevou vakcínu a objednat se na očkování proti klíšťové encefalitidě nabízí speciální kamion s vyobrazením Červené karkulky, který od úterka stojí u českobudějovického obchodního domu Kaufland. Až z Velešína sem kvůli tomu přijela Lenka Maršánová s rodinou. „Očkování je pro nás nutnost, máme chatu v Blanském lese a chránit se proti riziku přece musíme. Všichni se necháváme očkovat včetně dětí od tří let," vysvětluje s tím, že tentokrát už po lékařích budou žádat jen přeočkování.

Majitel jedné z českobudějovických restaurací, jehož jméno Deník zná, dobře ví, jak dokáže s člověkem zatočit klíšťová encefalitida. Tou se muž se nakazil, když loni v červnu vytahoval psovi klíště. Onemocnění se do jeho těla dostalo zřejmě přes záděru na ruce. Následovaly dvě hospitalizace a jak podnikatel jednoznačně říká, bez pomoci lékařů, kapaček a velkého přísunu vitaminů by encefalitidu nezvládl.

Na začátku dostal vysoké teploty, které nešly srazit. „Pak jsem upadl do bezvědomí a vezli mě do nemocnice, kde jsem pobyl čtyři dny. Pomohly mi kapačky. Lékaři měli podezření na klíšťovku, ale poslali mě domů. Pak jsem zažil ukrutné bolesti hlavy a přišel návrat do nemocnice, kde jsem podstoupil odběr míšního moku. Onemocnění se potvrdilo," vypráví majitel restaurace.

V době, kdy se snažil zánět mozkových blan překonat, se dva měsíce nedíval na televizi, nepsal na počítači, neposlouchal rádio, vadily mu hluk, slunce, světlo. „A vzali mi řidičák. Dostat ho zpátky, to byl boj. Musím to ale zaklepat, vyléčil jsem se jako kočka. Nicméně musím stále hodně odpočívat. Občas se mi bolesti hlavy vrátí, když je pracovní stres, ale jinak funguji," děkuje muž.

Podle něho se člověku při klíšťovce zbortí svět, jen leží a čeká, co s ním bude, jak vše dopadne, jestli bude chodit a mluvit. „Rozhodně doporučuji každému, aby se nechal očkovat," dodal podnikatel.

Náhodě nic nechtěli ponechat ani ti, kdo přišli na výzvědy do očkovacího kamionu. Zajímalo je třeba, jestli už není vzhledem k datu pozdě na přeočkování nebo zahájení celého očkovacího schématu o třech dávkách. „Možné to je. Někteří lékaři doporučují nechat se očkovat v zimních měsících, aby byl člověk už před sezónou chráněný, vakcíny se ale dají aplikovat ve zkráceném schématu, kdy se očkuje po 14 dnech a další dva týdny po druhé dávce je už člověk chráněný," vysvětlovala zájemcům Iveta Soudná z farmaceutické společnosti Baxter.

Na přetřes přišly i mýty o klíšťatech, jako například představa, že klíšťata své hostitele přepadávají skokem ze stromu. „Najdete je spíš ve vysoké trávě nebo lesním porostu zhruba do výšky jednoho metru," uvádí na pravou míru Iveta Soudná. Zbytečný je i strach ze samotné vakcíny. „Stejně jako každý jiný lék i vakcína prochází přísnými kontrolami.

Samozřejmě jako každý lék i vakcína může mít nežádoucí účinek, bývá to třeba bolest v místě vpichu, možná je i bolest hlavy, ale tyto nežádoucí účinky během jednoho, dvou dnů ustanou a oproti následkům klíšťové encefalitidy je to minimální problém," zdůrazňuje.