S dražšími nemovitostmi vstoupí Jihočeši do příštího roku. Ministerstvo financí totiž zvýšilo zhruba na dvojnásobek daň z některých staveb. Nové sazby platí od 1. ledna 2010. A jako by toho nebylo málo, některé obce navíc zvedly základ daně ještě o povolenou místní přirážku.

Rekordmany jsou v tomto směru Temelínští. Nově tam bude daň činit téměř desetinásobek letošní sumy. Do obecní pokladny přiteče asi 50 milionů korun, hlavně za nemovitosti, které patří k Jaderné elektrárně Temelín.

„Léta jsme bojovali za to, abychom něco dostali do regionu,“ vysvětluje starosta Temelína Petr Macháček s poukazem na elektrárnu nejvyšší daň z nemovitostí v jižních Čechách. Přirážka k dani je podle Macháčka hlavně šancí konečně získat jistý přísun větších prostředků do obecní kasy. Podobná přirážka už delší dobu platí třeba v Dukovanech nebo v Orlové, aby obce finančně více využily přítomnost energetických nebo těžebních gigantů. „Řadovým“ obyvatelům však obecní úřady nějakým způsobem peníze z vysokých daní vrací.

Obyvatelé Temelína v přirážce daně nevidí problém. „Alespoň bude mít obec více příjmů. Mohou se udělat další věci pro lidi,“ říká temelínský rodák Václav Šálek a připomíná, že když začala stavba elektrárny, nesmělo se v obci téměř nic stavět.

Města a obce však většinou s odvoláním na ekonomické potíže přirážku nezavádí. České Budějovice, Trhové Sviny i Týn nad Vltavou budou vybírat jen základní daň stanovenou státem. V Temelíně pak paradoxně na nejvyšší dani z nemovitostí obyvatelé ušetří.

Koeficient daně
Koeficient 1 znamená, že daň z nemovitosti je bez místní přirážky. Koeficient 1 mají například České Budějovice, Trhové Sviny nebo Týn nad Vltavou. Koeficient 5, tedy základ daně násobený pěti, platí v obci Temelín.


Temelín už peníze z vyšší daně rozdělil

Téměř desetkrát vzrostou v obci Temelín daně z nemovitostí. Místní obyvatelé na tom ale paradoxně vydělají. Jak je to možné? Zeptali jsme se Petra Macháčka, starosty obce.

Odkud se vzalo nebývalé navýšení daně?
Základ daně určuje zákon. Obce si však mohou vybrat koeficient, kterým se základ násobí. My jsme měli koeficient 1,5, ale letos v červnu jsme schválili koeficient pět. Ministerstvo financí potom navíc zvýšilo základ daně na dvojnásobek. Janotova dvojka tak znásobila naši pětku. Na dani očekáváme zhruba desetinásobný výnos.

Netajíte se tím, že hlavní důvod navýšení je elektrárna Temelín ve vašem katastru.

Už loni si pětinásobek daně nastavila obec Dukovany, kvůli jejich jaderce. My jsme to zvažovali, ale nevěděli jsme, jakou formou případné zvýšení daně lidem vrátit. Letos bychom měli získat z daně z nemovitostí zhruba 4,9 milionu korun, příští rok by to mělo dělat kolem 50 milionů korun. Měli jsme od elektrárny už dříve peníze formou různých příspěvků a darů na různé projekty. Tohle je však jistý příjem.

Vycházeli jste také ze zahraničních zkušeností?

Ve Francii a jinde lidé, kteří bydlí u jaderných elektráren neplatí daně, dostávají příspěvky třeba na opravy nemovitostí. Chceme aby lidé po letech poznali, že když mají za humny elektrárnu, tak z toho mohou i něco mít.
Do obecní pokladny sice přiteče více peněz, ale obyvatelé také zaplatí vyšší daň…
My budeme lidem daň vracet formou daru. Budeme ji vracet kompletně, takže na tom vydělají. Nebudou platit za domy ani za ornou půdu, lesy nebo za zahrady. Předpokládáme, že zhruba deset milionů korun z výnosu daně budeme vracet a asi 40 milionů korun nám zůstane.

Jak se občané změny dozví?
Všichni dostanou do schránek letáček, že složenku na daň mají přinést na obecní úřad. Informace je i na úředních deskách, týká se to asi osmi set lidí.

Na co použijete peníze navíc?

Čeká nás druhá etapa rekonstrukce kanalizace, stavba čističky odpadních vod, akcí je tolik, že už to máme rozdělené.