Realizátoři Českobudějovického adventu Art4Promotion trvají na tom, že nebudou zavádět kontroly prodělání onemocnění covid-19 či očkování u příchozích do adventního městečka na náměstí Přemysla Otakara II. Jednatelka firmy Lenka Střítecká říká: „Jsme povinni nebránit volnému pohybu na veřejném prostoru a každému vstup na náměstí umožnit.“ V opačném případě hrozí firmě totiž pokuta.

Společnost se nesnaží podle Lenky Střítecké být radikální, ale chovat se bezpečně a zodpovědně. „Dbáme maximálně o bezpečí návštěvníků, snažíme se, aby se cítili na trzích příjemně a děláme všechno pro to, aby se tam cítili bezpečně,“ dodává Lenka Střítecká.

Konzultovali s hygieniky

Adventní městečko bez kontrol prý realizátoři konzultovali s krajskou hygienickou stanicí. „Dali nám za pravdu, souhlasí s tím, že se jedná o veřejný prostor,“ tvrdí Lenka Střítecká.

Z reakcí veřejnosti zaznamenala velkou podporu od Budějčáků i z dalších měst. „Máme pozitivní odezvu. Lidé jsou rádi, že neděláme selekci a vnímají náměstí jako svůj prostor,“ všimla si.

Vánoční trh v Českých Budějovicích.
Punč, klobásy a koledy. V Budějovicích začal advent, strom fintí do svátečního

U každého vstupu do adventního městečka si mohou návštěvníci přečíst na panelu, jaká pravidla platí pro pohyb mezi stánky, a doporučení pořadatelů. K dispozici je dezinfekce u vchodů, stejně tak u prodejců. „O bezpečně stráveném čase na adventu bude návštěvníky informovat také audiospot,“ vysvětluje Lenka Střítecká. Ten teprve firma chystá. „O víkendu jsme si prostudovali nová pravidla a od pondělí ho realizujeme,“ říká.

Rozestupy a respirátory

Doporučení na Českobudějovickém adventu se týkají respirátorů a roušek. „Doporučujeme ochranu nosu a úst u lidí, kteří se cítí ohroženi, nebo jsou v ohrožené skupině,“ přibližuje Lenka Střítecká a doplňuje: „Dále, pokud není možné dodržet mezi sebou rozestupy metr a půl, by si také měli vzít roušku nebo respirátor.“

Jaká pravidla budou platit v rámci kulturního programu, který začíná v pátek 26. listopadu, se ještě řeší. „Jednáme o tom s hygieniky a úředníky, abychom měli opravdu správný výklad nařízení,“ informovala Lenka Střítecká.

Ruské kolo na vánočním trhu v Českých Budějovicích.
Adventní městečko na budějovickém náměstí uvidíte z vyhlídkového kola

Také ledové kluziště kolem Samsonovy kašny by mělo být bruslařům otevřeno od pátku 26. listopadu. „Už mrazíme,“ potvrzuje Lenka Střítecká. Na kluziště může kdokoliv. „Budeme regulovat kapacitu, aby nebylo na ledové ploše velké množství lidí,“ uvedla jednatelka a pokračuje: „V přezouvárně upravíme režim cedulemi, aby ti, kteří nejsou z jedné domácnosti, od sebe drželi odstup.“ Také na kluzišti platí, že pokud lidé nebudou moci dodržet vzdálenost od jiných 1,5 m, měli by si nasadit ochranu dýchacích cest. „Jinak bude kluziště bez omezení. Žádáme ale návštěvníky, aby respektovali nařízení v zájmu bezpečnosti,“ doplňuje Lenka Střítecká.

Epidemie koronaviru zasahuje i do předvánočních programů na jihu Čech. Pořadatelé ruší většinu kulturních akcí, adventní trhy ale většinou zůstávají. Dle platného mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví nemusí jejich pořadatelé kontrolovat tzv. bezinfekčnost. Odpovědní by měli být ale samotní návštěvníci.

Provozovatel má aktivně bránit rozestupům menším než 1,5 metru kromě rodinných příslušníků. Na trhy by už vůbec neměly chodit osoby vykazující klinické příznaky onemocnění covidu.

Stánky mají být rozmístěny nejméně dva metry od sebe a u každého má být navíc k dispozici nádoba s dezinfekcí. „Zákazníkovi se zakazuje konzumovat pokrmy včetně nápojů v prostorech určených pro jejich konzumaci, není-li schopen prokázat bezinfekčnost (očkování, PCR test, prodělání covid-19),“ zní přesně v platném opatření. Výjimku mají jen děti do 12 let věku.

Program ruší nebo upraví

V souvislosti se zhoršující se epidemickou situací a z toho vyplývajících podmínek se rozhodlo Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích zrušit Adventní trhy pod Rumpálem, které se měly konat od příštího pátku 3. do neděle 5. prosince.

Plánovaný staročeský vánoční trh o víkendu 11. a 12. prosince v Táboře zatím zůstává v platnosti stejně jako další adventní program. „Situace se ale může rychle změnit a vedení města může přijmout další aktuální kroky v rámci opatření proti šíření koronaviru,“ uvedl mluvčí města Luboš Dvořák.

Vánoční trh. Ilustrační foto.
Bavorsko zrušilo vánoční trhy. Trhovcům zbyly zásoby zboží i oči pro pláč

Co se týče Čertovin druhou adventní neděli 5. prosince, ruší se program na Žižkově náměstí v podobě pekelné show. Lidé ale potkají družinu Mikuláše, čerta a anděla od 15 hodin v ulicích Starého a Nového města.

Nejvíce v historii

Zaměstnanci krajské hygienické stanice (KHS) mají podle ředitelky Kvetoslavy Kotrbové nyní plné ruce práce s trasováním, vystavováním karantén a plnění řady dalších úkolů. V uplynulém týdnu byl totiž počet nových případů (967) v kraji na sto tisíc obyvatel nejvyšší v historii pandemie.

„Všichni, kteří nedodržují opatření, odmítají očkování a ztěžují zdravotníkům výkon jejich práce, by si měli uvědomit, že za jejich nezodpovědnost mohou jiní zaplatit životem. Snažíme se být pozitivní a bojovat. Naší snahou je stále přesvědčovat veřejnost, že daleko lepší, než jít cestou omezení a uzávěr, je zachovat kvalitu našeho života a udělat ho společně co možná nejbezpečnějším,“ komentovala situaci ředitelka KHS Kvetoslava Kotrbová.