Majitelé psů musí neustále hlídat, co jejich mazlíci chtějí pozřít. Otrávit se mohou kdekoli.

Které látky
a potraviny jsou
pro psa jedovaté
Psi se mohou otrávit i jídlem a v domácnosti či na zahradě používanými přípravky. Nejčastější otravy způsobují:
- jed na slimáky (komerčně nazývaný Vanish)
- jed na hlodavce – kumarin narušuje krevní srážlivost
- fridex
- čokoláda, rozinky,
- kynuté těsto
- zkažené potravinyŘEŠILA POLICIE
Za posledních deset let došlo podle policejního mluvčího Milana Bajcury na Českobudějovicku ke dvanácti nahlášeným případům, kdy někdo chtěl usmrtit psa návnadou. „Bylo to ve Čtyřech Dvorech, Suchém Vrbném i na starém městě a pak hlavně na Hlubocku mezi Zliví a Mydlovary. Pitevní nález z krajské veterinární správy potvrdil, že psi uhynuli na otravu jedem na hlodavce nebo kvůli napínáčkům či špendlíkům v návnadě, které rozdrásaly střeva.“ Kupodivu z jiných okresů tyto negativní poznatky se psy nemají. „Na Jindřichohradecku je ale velkým problémem trávení ptáků a zvířat ve volné přírodě,“ doplnil mluvčí.

Odhalit a usvědčit viníka, který prý nejlepšímu příteli člověka připraví kruté umírání, není snadné. Na některé se nepřišlo, pár jich stanulo před soudcem. Za dva předešlé roky došlo k otravě pěti psů na Českobudějovicku a dva podezřelí byli předáni okresnímu státnímu zastupitelství.

PŘÍZNAKY A CO DĚLAT
Při otravě lze u psa pozorovat apatii, nechutenství, malátnost, křeče či záškuby, zvracení i průjem, rozšíření i zúžení očních zornic, poruchy koordinace, zvýšené slinění, dušnost. Po jedech na hubení hlodavců je typické krvácení z tělních otvorů. První pomocí po pozření jedu či při podezření na otravu je vyvolat u zvířete zvracení – nejlépe 3procentním peroxidem vodíku, příp. velmi slanou vodu či hořčicí rozmíchanou ve vodě s lžičkou jedlé sody. Nutné je rychle kontaktovat veterináře.

Ochrana proti otravě je jediná – dávat pozor, aby pes nic nepozřel. U extrémně žravých psů je při venčení vhodný košík a to i na vlastní zahradě, pokud dochází k nálezům návnad či prokázaným otravám psů v sousedství. Předejít nenávisti ke psům lze ohleduplností k sousedům, aby pes stále neštěkal, výcvikem, aby neskákal na chodce, nepronásledoval cyklisty.