Na Hluboké byla letošní návštěvnická sezona lepší než ta loňská. „Sice kvůli situaci kolem Ukrajiny ubylo návštěvníků z východu, ale i tak k nám do poloviny října přišlo 245 304 lidí," shrnul kastelán zámku Hluboká Miroslav Pavlíček.

Do bytu panského úředníka se budou moci podívat návštěvníci zimní prohlídkové trasy hradu v Nových Hradech. „Chystáme opět i adventní prohlídky," doplnil kastelán hradu Jan Smolík.

Závěr sezony čeká v následujících dnech tvrz Žumberk, která patří pod Jihočeské muzeum.

Otevřeno bude na tvrzi zítra a v neděli a potom od středy 28. října do neděle 1. listopadu. Pak se pro návštěvníky brány památky uzavřou až do příští sezony. Podle kastelána Romana Josefíka už je na 9. listopadu připravena i prohlídka sbírek s konzervátory a etnografkou Jihočeského muzea. Letos se bude nábytek jen kontrolovat, vloni byla posezonní revize obtížnější. Některé truhly a skříně se otevíraly po mnoha letech, takže konzervátor muzea musel využít i šperháky a další neobvyklé pomůcky, aby se dostal dovnitř exponátů a daly se například vyvětrat.

Kdo navštěvuje tvrz pravidelně třeba v rámci výstavy chryzantém, možná si v posledních prohlídkových dnech všimne změny. Velká truhla z přízemí, ze začátku trasy, se přestěhovala do hlavní budovy Jihočeského muzea. Exponát z počátku 15. století se stane součástí nové expozice Příběh města, která je věnována Českým Budějovicím. Tvrz dostane náhradu v podobě renesanční lavice.

Uplynulá sezona byla podle Romana Josefíka ovlivněna horkým létem. „Velké vedro nikdy neprospívalo návštěvnosti památek," upozorňuje žumberský kastelán, ale připojuje, že letošní úbytek nebude tak velký. Tvrz v minulém roce navštívilo zhruba 15 tisíc lidí, největší zájem byl o expozici Ryby a lidé, která je přístupná zdarma. K zajímavostem renesanční památky patří také to, že nabízí i konání svatebních obřadů.

K objektům, které na konci října nezavřou, patří Muzeum historických vozidel, řemesel a modelů v Pořežanech na Vltavotýnsku. „Máme pro každého z rodiny něco," zve do muzea spolumajitel František Jiříček. Kromě historických automobilů a kočárů je zde k vidění třeba vybavení selské jizby nebo soubor 3000 modelů. Expozice modelů byla letos rozšířena a je zaměřena především na děti.

I Pořežany ovlivnilo letos vedro, kvůli kterému ubyli návštěvníci, a také ukrajinská krize. Ruskojazyční turisté úplně zmizeli. „Nás táhne Morava," poukazuje na hlavní díl příchozích František Jiříček. V muzeu na Vltavotýnsku mají otevřeno každý den od 9 do 17 hodin. „Máme otevřeno i o nedělích a svátcích,"dodává František Jiříček. Pořežanské muzeum tedy patří k památkám, kde zájemci najdou otevřené dveře i po hlavní sezoně.

Zimní otevírací dobaZámek Hluboká: otevřeno i po 1. listopadu denně, s výjimkou pondělí, vždy od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Trasa návštěvníky zavede do devíti pokojů soukromých apartmá. Během vánočních svátků bude zámek uzavřen. Více na www.zamek-hluboka.eu
Hrad Nové Hrady: V zimní sezoně bude možné vyrazit na prohlídky vždy ve středu a v pátek od 14 hodin. Návštěvníci navštíví prohlídkovou trasu Byt panského úředníka. Také v letošním roce budou přichystané adventní prohlídky hradu o víkendech. Více na www.hrad-novehrady.eu
Muzeum historických vozidel, řemesel a modelů v Pořežanech: otevřeno je denně od 9 do 17 hodin, včetně svátků www.muzeum.wz.cz