VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé střední školy o žáky bojují, jinde mají přetlak

Českobudějovicko - Když deváťák Adam Pláteník z Dolního Třebonína ve středu zasedl do lavice českobudějovického gymnázia v České ulici, kde by rád od září studoval, musel se začít zatraceně soustředit. To aby v přijímacím testu zodpověděl správně co nejvíce otázek. O třicet míst v prvním ročníku čtyřletého gymnázia totiž spolu s ním soupeřilo dalších 87 dětí.

24.4.2015
SDÍLEJ:

Přijímací zkoušky na střední školy skládali žáci ve středu a ve čtvrtek.Foto: Deník/Radka Doležalová

Kdyby přijímačky, které ve středu a ve čtvrtek pořádala většina středních škol, absolvoval třeba na vltavotýnském gymnáziu, měl by situaci snazší. I tady je v budoucím prvním ročníku avšak osmiletého gymnázia připraveno třicet míst v lavicích. Ovšem regulérních přihlášek letos dorazilo jen 29. „Přitom ještě vloni na stejný počet míst připadalo 60 zájemců," porovnal ředitel Gymnázia Týn nad Vltavou Karel Hájek. „Může se zdát, že bereme každého, ale není to tak. Žáci musí samozřejmě projít přijímacím řízením, v naprosté většině jsou to jedničkáři, především z Týna a okolí," doplnil. Podle něj je jednou z příčin tak výrazného poklesu žáků nejasná situace kolem dostavby nedaleké Jaderné elektrárny Temelín. „Kdyby se na dostavbě pracovalo, přicházely by sem za prací celé rodiny," vysvětlil.

Pouze osmiletý obor otevírají stejně jako v Týně také na trhosvinenském gymnáziu. Tady začne v září studovat 30 prváků. „Letos tedy máme převis uchazečů. Po minulých slabých ročnících to začíná vypadat, že se nám bude v příštích letech hlásit více žáků," předpověděl ředitel gymnázia František Slípka. „Studovat u nás chtějí především žáci z Trhových Svinů a okolí. Letos se ale našli i dva zájemci z Českých Budějovic," doplnil ředitel školy.

Většina jihočeských gymnázií v letošním roce využila na doporučení svého zřizovatele, tedy Jihočeského kraje, společných přijímacích testů od firmy Scio. „Tyto testy využíváme už roky," poznamenal k tomu Karel Hájek z vltavotýnského gymnázia. „Žáci skládají zkoušky z českého jazyka, matematiky a obecných studijních předpokladů," vyjmenoval. Byť vyplňují stejné testy, mají zájemci o studium na českobudějovických školách vzhledem k početné konkurenci horší startovní pozici než vrstevníci v menších městech. „Nejtěžší byla matematická část. Ale matika mi přijde hrozná vždycky," zhodnotil s úsměvem svůj středeční výkon na budějovickém Gymnáziu Česká deváťák Adam Pláteník.

Na Gymnáziu Česká, kde se ke studiu osmiletého oboru hlásí 162 dětí, které ve středu a ve čtvrtek zúročily své vědomosti při přijímacích zkouškách. „Zmíněný počet je nejvyšší z celého Jihočeského kraje," upřesnil Antonín Sekyrka, ředitel Gymnázia Česká. „Z toho má navíc 110 uchazečů samé jedničky. To je obrovská konkurence," dodal s tím, že písemné přijímací zkoušky tak tady byly nutností. „Můžeme přijmout jen jednu třídu, což je 30 dětí," vysvětloval.

Připočteme-li k tomu zájemce o čtyřleté studium, usedne na Gymnáziu Česká k přijímacím zkouškám celkem 250 dětí. Testy do jednotlivých škol dorazily za pečetěné od společnosti Scio, která se testováním dětí dlouhodobě zabývá. „Musíme vyjít z toho, že jsme gymnázium, které je zřizované krajem. Náš zřizovatel, tedy Jihočeský kraj, doporučil všem gymnáziím, aby využívala zkušební testy od společnosti Scio," popsal Antonín Sekyrka. Téměř čtyři hodiny tak uchazeči bojovali nejprve s testem obecných studijních předpokladů, prokázat však museli znalosti také v matematice a českém jazyku. „Tyto testy mají největší váhu, a to 70 procent," uvedl ředitel Gymnázia v České ulici. „To je váha, kterou doporučil i zřizovatel," dodal. Známky, kterých žáci dosáhli na základních školách za poslední tři pololetí, mají váhu 24 procent, šest procent bodového ohodnocení tvoří umístění v různých vědomostních soutěžích.

„Nejtěžší byl asi test obecně studijních předpokladů a matika," komentoval přijímací zkoušky Jakub Stanovský z Českých Budějovic. Hlásil se ke studiu na osmiletém gymnáziu. „Mně naopak přišla nejtěžší čeština," řekl Adam Trávníček, který si Gymnázium v České vybral spolu s Českým reálným gymnáziem. „Podle mě je škola z hlediska výuky kvalitní a jsou tu i technické vymoženosti. Škola nezaspala dobu, je moderní," zdůvodňoval Adam Trávníček, proč si Gymnázium Česká vybral. „Líbí se mi také ta přístavba nahoře. Můžu se tam dívat dalekohledem a je tam i pěkná knihovnička," řekl možný student primy a pokračoval: „Líbí se mi i to, že je škola poblíž plovárny i parku, takže bude kde trávit volné hodiny."

Poskytnout svému dítěti oporu po namáhavém dni byli na Gymnáziu Česká i manželé Votrubovi, kteří se svou dcerou přijeli k přijímacím zkouškám ke čtyřletému studiu z nedalekých Borovan. „My jsme to nechali víceméně na dceři, ona si zjišťovala nějaké informace o škole a také tu už má pár kamarádů," řekli Votrubovi. „S dceřinou volbou jsme souhlasili, škola se nám líbí díky poloze i možnostem, které studentům nabízí," doplnili. Jako druhou střední školu si jejich dcera vybrala Gymnázium v Třeboni. „Do Třeboně je to sice blíž, ale horší spojení. Navíc téměř všichni její kamarádi šli z Borovan do Budějovic, tak i proto doufá, že se dostane sem," dodali manželé Votrubovi.

Při volbě školy dali hlavně na pocity

Nervózní rodiče přešlapující na chodbě, netrpělivě vyhlížející své dítě, které po téměř čtyřech hodinách konečně vychází ze třídy. Takový obrázek bylo možné ve středu dopoledne vidět na českobudějovickém Gymnáziu Česká. Do zdejších lavic usedne celkem 250 zájemců o studium na tomto gymnáziu. Místo tu ale mají jen pro 60 z nich.

„Jsem trochu nervózní z toho, jak to dopadne," svěřil se Lukáš Bednář z Boršova nad Vltavou. Jeho syn byl mezi těmi, kteří ves tředu na Gymnáziu Česká absolvovali přijímací zkoušky ke studiu na osmiletém gymnáziu. Vybírat přitom mohli hned z šesti českobudějovických gymnázií. „Navštívili jsme školy při jejich dnech otevřených dveří," řekl Lukáš Bednář. „Synovi i nám s manželkou bylo nejvíc sympatické právě Gymnázium v České ulici," dodal s tím, že syn si však podal přihlášku ještě na druhou školu, a sice českobudějovické Gymnázium J. V. Jirsíka.

„Pocitově se nám ale Gymnázium Česká zdálo sympatičtější," vysvětloval Lukáš Bednář, proč právě tuto školu napsali do přihlášky na první místo. Dalším důležitým kritériem byla podle jeho slov i úspěšnost absolventů při přijímacích zkouškách na vysokou školu. „Zatím šlo synovi učení dobře, bez nějakých větších problémů, tak jsme si řekli, že to zkusíme a samozřejmě bychom byli rádi, kdyby se syn na gymnázium dostal a pak třeba i pokračoval dál," zapřemýšlel nad budoucností svého potomka Lukáš Bednář.

Největší obavy měl podle jeho slov syn z testu obecně studijních předpokladů. Ty jsou jednou ze tří částí, jíž se uchazeč o studium na Gymnáziu Česká musí při přijímacích zkouškách prokousat. „Přípravy proto byly i doma. „Syn procvičoval matematiku, absolvoval i zkoušky takzvaně nanečisto," popsal Lukáš Bednář.

Sportovci mají zkoušky za sebou

Klidné období zažívají v těchto dnech žáci devátých tříd, kteří si pro své další studium vybrali sportovní třídu českobudějovického Gymnázia Česka. Tady se totiž přijímačky konaly už na začátku letošního roku. „Podle vyhlášky o přijímání a podle školského zákona je to tak, že v oborech, které mají statut talentové zkoušky, se dělají přijímací zkoušky už v lednu," vysvětloval ředitel Gymnázia Česká Antonín Sekyrka. Uchazeči si přitom mohli vybírat hned mezi čtyřmi termíny. První byly v polovině ledna, další možnost měli adepti na konci ledna. K přijetí na gymnázium museli zájemci kromě talentových zkoušek splnit i písemné testy.

„Ti, kteří dělali přijímačky na sportovní gymnázium, absolvovali jednak talentové zkoušky, jednak je čekaly testy od společnosti Scio, protože výstupem na konci gymnázia je zase maturitní vysvědčení," řekl ředitel českobudějovického gymnázia s tím, že rámcové vzdělávací programy pro sportovní a všeobecné gymnázium jsou úplně stejné. „To málokdo ví. Jediný rozdíl je v tom, že sportovci k tomu mají navíc i tréninky," uvedl Antonín Sekyrka. „Veškeré výukové obsahy jednotlivých předmětů nebo hodinové dotace, to všechno je stejné," dodal na závěr ředitel Gymnázia Česká.


KLÁRA SKÁLOVÁ

Autor: Redakce, Jana Klomfarová

24.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení