Někteří ředitelé se netají tím, že zřejmě budou děti brát i o prázdninách. Na druhou stranu jsou letos rodiče, kteří stále ještě hledají lepší školu pro svou ratolest.

„Momentálně nám probíhá čtvrté kolo přijímacího řízení. Do konce týdne bereme přihlášky,“ uvedla Zdeňka Sokolová, ředitelka Obchodní akademie Husova 1 v Českých Budějovicích. Na školu brali do zářijových prvních tříd celkem 120 dětí.

„Máme nyní pět volných míst,“ doplnila Sokolová a dodala, že v pondělí bude vědět výsledek čtvrtého kola přijímaček. Ty se letos nebývale protáhly. Zkomplikovalo je možné podání tří přihlášek v prvním kole a zmatky kolem zápisových lístků. Těmi měli uchazeči potvrdit, že do školy v září nastoupí.

„Mnozí rodiče nepochopili, že nám mají poslat i zápisový lístek. Hlásí nám zdravotní pojišťovnu dětí, ale zápisové lístky nám neposlali,“ popsal situaci ve Střední odborné škole, středním odborném učilišti a učilišti v Trhových Svinech ředitel Jaroslav Michal.

Zápisové lístky jsou letošní novinkou. Měly potvrdit zájem uchazečů v případě přijetí a zajistit, že uchazeči v září skutečně do některé ze škol dorazí.

Uchazeči ale smí lístky omezeně přesouvat mezi školami. To přijímačky zkomplikovalo. Navíc teď některým rodičům vadí, že už vyčerpali šanci stáhnout lístek z jedné školy a pokusit se o přijetí na jinou. Podle Sokolové přišlo na českobudějovickou obchodní akademii ještě nyní několik rodičů, kteří měli eminentní zájem o podání přihlášky, ale lístek už mají definitivně vázaný jinde.

Na volných místech se navíc podepsalo i to, že na školy přicházejí relativně slabé ročníky. Střední školy od gymnázií přes odborné školy až po učiliště letos v Jihočeském kraji nabízejí dohromady uchazečům kapacitu kolem 11 500 volných míst. Možných zájemců je však v jižních Čechách přibližně 6500. Některé školy tak budou brát žáky i o prázdninách. Například v Trhových Svinech jsou ještě místa v gastrooborech nebo v oboru malíř – elektrikář.