A to reflexní vesty, které má řada lidí v osobním autě a které používají cestáři, popeláři či dopravní policisté.

Hlavním důvodem nošení zářivých vest je hlavně to, že jste jako cyklista na silnicích lépe vidět.

„Asi před půl rokem jsem měla na kole docela ošklivou nehodou. Sice se mi nic nestalo, ale brzo ráno za deště mě srazilo auto. Helmu jsem už nosila, ale pak mi přítel poradil, abych na kole jezdila i s vestou,“ říká pětatřicetiletá Veronika Egerttová z českobudějovické Havlíčkovy kolonie. „Od té doby reflexní vestu opravdu na kole nosím pořád. Určitě se to vyplatí, hlavně když je ráno pošmourno nebo mlha,“ dodává Egerttová, která dojíždí do práce právě na kole.

Nejen kolaři

Podle českobudějovického propagátora cyklistiky a gymnazijního učitele Josefa Cepáka by vůbec nebylo špatné, kdyby museli cyklisté reflexní vesty nosit povinně podle zákona, jako například v Rakousku.

„Naše cyklistická legislativa strašně pokulhává za zákony Evropské unie. Určitě ale s vestami souhlasím, je to dobré jak pro cyklisty, tak ale i pro řidiče. A kolaři, kteří už vesty používají, se vlastně chrání podvědomě sami, což je také jenom dobře,“ zdůraznil Cepák. „Já osobně jezdím na kole zásadně ve žlutém tričku, aby mě bylo dobře vidět,“ doplnil.

Výrazné vesty s reflexními pruhy už ale začínají nosit při svých vyjížďkách i někteří motorkáři. I zde se odborníci shodují, že nová móda je jedině ku prospěchu věci.

„Trend s reflexními vestami jsem u motorkářů opravdu zaregistroval. A musím říci, že se mi to zamlouvá. Z vlastní zkušenosti vím, že motorkář ve vestě je lépe vidět a hlavně je vidět o dost dříve,“ míní František Špale z českobudějovického BESIPu. „Je také pravda, že nové obleky pro motorkáře už mají také ty reflexní pruhy, jako vesty. Určitě to má z hlediska bezpečnosti něco do sebe, to je bez diskuse,“ uzavírá Špale.

Podle některých vyznavačů jednostopých vozidel nejsou vesty špatným nápadem.

„Je asi jasné, že vestu si na sebe nevezme člověk jedoucí třeba na Harleyi, tam jde nejvíce o styl. Ale když jedete někam na výlet, tak proč ne? Zejména ráno na jaře a na podzim, to je vesta skvělá věc,“ myslí si o dostupném bezpečnostním prvku devětadvacetiletý Radim Kala, který jezdí na Suzuki Bandit.

Také policisté jsou všemi deseti pro, aby výrazné vesty nosilo co nejvíce kolařů a motorkářů. „Z hlediska bezpečnosti a hesla Vidět a být viděn jsou vesty velké plus. Jednoznačně jejich nošení vítáme, i když to není povinně dané zákonem,“ shrnula krajská policejní mluvčí Jana Kameníková.