Na jihu Čech někteří prodejci pohonných hmot snížili hned ve středu 1. června 2022 ceny oproti úterý 31. května. Například u stanice MOL na Strakonické ulici v Českých Budějovicích stál v úterý diesel 47,40 koruny a natural 95 také 47,40 koruny. Ve středu už ale byla cena dieselu 45,60 koruny a stejně natural 95 vyšel na 45,60 koruny.

Beze změny z úterý na středu zůstaly ceny na stojanech Robin Oil v ulici Milady Horákové v Českých Budějovicích, kde v úterý stál diesel 45,90 koruny, natural 95 pak 46,30 koruny a natural 98 vyšel na 47,50 koruny. Ve středu to bylo stejné. Beze změny byla cena i u čerpací stanice AREX v Pražské třídě. V úterý i ve středu vyšel natural 95 na 45,90 koruny a diesel na 44,90 koruny.

V loňském roce se českobudějovický půlmaraton běžel netradičně na podzim.
Českobudějovický Mattoni půlmaraton se vrátil ke svému tradičnímu termínu

Na čtyři měsíce

Některé čerpací stanice v ČR podle dílčích pozorování přímo v terénu ve svých cenách zohlednily snížení spotřební daně z pohonných hmot, které začalo platit ve středu. Vláda o snížení rozhodla na dobu čtyř měsíců, a to v rozsahu 1,50 koruny na litr. Pohonné hmoty by tak mohly zlevnit až o zhruba 1,80 koruny na litr, neboť se snížením spotřební daně klesá také příslušná daň z přidané hodnoty.

Někteří řidiči ani nečekali, že by pumpaři skutečně zlevnili. "Nezlevní, ceny zůstanou. Nebo zlevní o desetníky i když zdražují o koruny, to je jejich politika," řekl k cenám pohonných hmot Pavel Ždych z Českých Budějovic. Doplnil, že stejně nemá volbu, protože musí denně jezdit. Ani při výrazném zdražení nezměnil třeba čerpací stanici kvůli levnější ceně. "Nepřevlíkám kabát," konstatoval s mírnou nadsázkou.

Ilustrační foto.
Část zaměstnanců budějovického dopravního podniku je ve stávkové pohotovosti

Rozhodne ropná burza

"Zlevnění o 1,50 koruny na litr v případě benzínu, pokud by platilo jako průměr pro celou republiku, ovšem znamená, že se cena benzínu vrací na úroveň z doby před čtrnácti dny. Takže snížená daň tak vlastně „vymaže“ cenový nárůst jen za posledních čtrnáct dní. Stát přitom vyjde na miliardu korun měsíčně," uvedl ke změně cen Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. "Při současném tempu zdražování pohonných hmot v ČR i při zohlednění vývoje cen na surovinové burze v Rotterdamu lze navíc očekávat, že už zhruba za deset dní budou pohonné hmoty v Česku dražší, než byly včera. Efekt snížené daně se tedy „smaže“ za deset dní," varoval Lukáš Kovanda.

"Skutečný klíč ke zlevnění pohonných hmot totiž nedrží Fialova vláda, alespoň tedy ne ten v podobě mírného snížení spotřební daně. Klíč drží Rijád. Je to totiž právě Saúdská Arábie, která v tandemu s Ruskem uplatňuje mocný vliv na světové ceny ropy. Od nich se pak odvíjí cena velkoobchodně prodávaných paliv na zmíněné rotterdamské burze, jež je zase určující pro české čerpadláře," uvedl Lukáš Kovanda.

Lukáš Kovanda doplnil, že Saúdská Arábie a Rusko představují dvě vůdčí síly kartelu OPEC+. Ten manipulací s těžbou ropy, prostřednictvím takzvaných těžebních kvót, manipuluje s cenou ropy ke svému prospěchu, resp. ku prospěchu svých členů. V současnosti se ale v kartelu jedná o možném vyškrtnutí Ruska z kartelu. Mohlo by to možná výrazně snížit cenu ropy, ale jak se situace vyvine ukáží až příští týdny.