Nelegální reklama podél silnic je v České republice letitý problém. Deník se jí věnoval například před posledními krajskými volbami nebo předtím, když byla přijata jedna z novel zákona o pozemních komunikacích. Nelegální reklama vadí policistům kvůli bezpečnosti dopravy, městům a obcím kvůli umístění bez potřebných úředních povolení a v neposlední řadě i mnohým majitelům pozemků, na jejichž parcelách se mohou mobilní reklamní zařízení objevit i nelegálně. V Českých Budějovicích už v minulosti radnice zahájila například tažení proti přebujelé reklamě v ulicích, takzvanému reklamnímu smogu. V podstatě šlo o zpřísnění pravidel pro povolování jednoduchých reklamních poutačů. Na posledním jednání zastupitelstva na problém nelegální reklamy znovu upozornil zastupitel Ivo Moravec, který navrhl toto téma zařadit jako zvláštní bod jednání dodatečně. „Cíl je asi společný, abychom se nelegální reklamy zbavili,“ zdůvodnil návrh Ivo Moravec.

Poutače u silnic

Možná ještě vážnější problém než poutače přímo v ulicích měst představují reklamní zařízení podél silnic. Ta sice nedávno zákon vykázal do větších vzdáleností od komunikací a zakázal jejich umisťování mimo intravilán měst u silnic vyšších tříd, ale pro některé podnikatele jako by zákaz neplatil. Dokonce se dopouštějí toho, že zařízení umisťují na cizí pozemky. A počítají s tím, že manipulace cizích osob s poutačem bez příslušného úředního rozhodnutí je nezákonná, protože tak může činit jen vlastník.

Blesky na obloze během bouřky. Ilustrační foto.
Kroupy, silný vítr a přívalové lijáky. Předpověď pro jižní Čechy zní hrozivě

A když už komplikované řízení o odstranění poutače dospěje do finální fáze, tak třeba billboard znovu přemístí jen o kousek vedle a náročný proces může začít znovu…

Všeobecná podpora

Zařazení bodu ohledně reklamy podpořili všichni hlasující zastupitelé. Podle zastupitele Tomáše Kubína jde o vyjádření, že město problém vnímá a chce s ním něco dělat. „Spoustě z nás bylo vyhrožováno,“ připomněl dřívější aktivity v tomto směru Tomáš Kubín. A doplnil, že podporu budou potřebovat i úředníci, kteří budou s nelegální reklamou osobně bojovat.

Podle poslance a českobudějovického zastupitele Romana Kubíčka totiž vstoupí od 1. července v platnost novela zákona, která rozšíří pravomoci měst a obcí pro boj s nelegální reklamou. Doplnil, že očekává soudní spory, protože problém není jen záležitostí Českých Budějovic a okolí. A spory začnou ve chvíli, kdy budou soudy a Policie ČR podle novely razantněji postupovat.

Na dálnici D3 nedaleko Veselí nad Lužnicí havarovalo v úterý po poledni nákladní auto.
Kamionu na D3 praskla pneumatika. Skončil za svodidly, řidič se zranil

Ucpat skuliny

Jihočeský hejtman a českobudějovický radní Martin Kuba dodal, že pokud nyní někteří provozovatelé billboardů našli skuliny v zákoně, které využívali ve svůj prospěch, tak teď by se nyní mělo hledat, jak ty skuliny zavřít.

V debatě zastupitelů padl i návrh na „vyhladovění“ provozovatelů nelegálních reklam. Protože by bylo například možné přes Hospodářskou komoru, kterou město podporuje, vyzvat firmy a podnikatele, aby u těch, kteří provozují nelegální poutače, reklamu nenakupovali.

Ve schváleném usnesení, které znovu podpořili všichni hlasující, pak zastupitelé vyzvali vedení města, aby v tažení proti nelegální reklamě oslovilo i ministerstvo dopravy a další instituce nebo jihočeské poslance a senátory.