Třebaže svému neduhu často říkají chřipka, jde pouze o takzvaná chřipce podobná onemocnění. A z epidemiologického hlediska je jejich výskyt v regionu vzhledem k ročnímu období klidný.

„Chřipce podobná onemocnění jsou infekcemi horních cest dýchacích, probíhají jako akutní zánět hrtanu a průdušnice, nebo zánět průdušek. Svými příznaky připomínají chřipku,“ vysvětluje František Kotrba z Krajské hygienické stanice (KHS) Jihočeského kraje.

Očkování proti chřipce ale přesto začíná být aktuálním tématem. „Nejoptimálnější jsou podzimní měsíce, tedy právě říjen a listopad,“ shodují se lékaři. Průměrný zájem o očkování hlásí praktičtí lékaři v regionu.

„Lidé chodí, ale větší zájem očekáváme až v příštích týdnech. Už jsme ale zaznamenali i podniky, které na očkování objednávají své zaměstnance,“ uvedla v pondělí lékařka Očkovacího centra na českobudějovické poliklinice Sever Miriam Čermáková.

Sebe ani dceru očkovat nenechám, chřipkové epidemie se nebojím a nějakou tu virózu musí mladé tělo snad vydržet, očkování považuji za dobré spíš pro starší lidi,“ míní Martina Fialová. „Já už mám letos očkování za sebou,“ potvrzuje důchodkyně Marie Korecká. „A ani mě to skoro nic nestálo,“ pochvaluje si. V indikovaných případech vakcínu hradí pojišťovny a pacienti doplácejí pouze řádově několik desítek korun, ostatní zájemci zaplatí za očkování okolo 250 korun.

Vakcínu proti letos očekávaným kmenům chřipkových virů odborníci doporučují zejména starším lidem, pacientům s chronickým onemocněním dýchacích cest, srdce, cév, ledvin, poruchami imunity či cukrovkou. „Očkování má svůj význam i pro osoby, které pracují v prostředí a kolektivech, kde se snadno šíří nákaza,“ dodává vedoucí protiepidemického odboru KHS Jitka Luňáčková.

Mimo to je očkování ze zákona povinné pro osoby umístěné v domovech důchodců, zdravotně postiženým a lidem v domovech se zvláštním režimem. Týká se i zaměstnanců těchto institucí. Pro ně minulý týden dorazila na jih Čech zásilka vakcín. Povinnou dávku dostane 6560 osob.