Pár týdnů před koncem roku totiž hygienici zaznamenávají vysoký nárůst akutních respiračních onemocnění. I když počet nemocných ještě zdaleka nedosahuje na hranici epidemie, což je dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel, ale ke zvýšenému výskytu už nemá zase tak daleko.

Regiony hlásí nárůst

„Naštěstí se mi teď nějaká rýma nebo chřipka vyhýbá. Ale je dost dobře možné, že to ještě chytnu. Protože dost často jezdím autobusem a tam je to přímo ideální prostředí pro nějakou tu virózu,“ podotkl osmadvacetiletý Marek Müller z Českých Budějovic.

„A co pro to dělám, abych virózu nechytl? Tak musíte pít hodně slivovice. Ne, to byl vtip, stačí jíst ovoce,“ zasmál se Müller. A právě paradoxně na Českobudějovicku se akutním respiračním onemocněním daří více než dobře. Hůře jsou na tom už jen na Českokrumlovsku.

„V jednotlivých okresech zaznamenali hygienici oproti předcházejícímu týdnu největší vzestup v okresech Český Krumlov, kde je 1355 případů na sto tisíc obyvatel, což znamená oproti minulému týdnu vzestup o 8,1 procenta. A pak následuje okres České Budějovice, kde je 1348 nemocných a zde stoupla nemocnost o více než pět procent,“ upozorňuje František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Ale i ostatní regiony v kraji hlásí pozvolný nárůst respiračních onemocnění.