Jihočeský kraj je na základě nedávného rozhodnutí zastupitelů přestává zájemcům proplácet. Přesněji řečeno, již neposkytuje pacientům jihočeských nemocnic dar. Od února loňského roku až do včerejška stačilo podepsat darovací tiskopis, na jehož základě pak kraj poplatky nemocnici proplatil.


Nyní se nemocnice vrací k praxi, která tu fungovala do loňského ledna. „Regulační poplatky budou po ošetření v ambulancích, při hospitalizaci pacientů i při pohotovosti vybírány v souladu se zákonem,“ upozorňuje ředitel nemocnice Břetislav Shon.


Za ošetření bude od pacientů vybírat peníze proti příjmovému dokladu přímo personál v ordinacích, pokud si v nemocnici poležíte, dostanete spolu s propouštěcí zprávou fakturu. Tu lze zaplatit v hotovosti na pokladně v budově vedení nemocnice, peníze za hospitalizaci lze poslat ale i složenkou nebo převodem z účtu.

Kolik zaplatíte ambulantní ošetření (všední dny od 7 do 17 hodin) 30 Kč
ambulantní ošetření (mimo tuto dobu) 90 Kč
poplatek za každý den pobytu v nemocnici 60 Kč
poplatek za recept 30 Kč


Naopak nemocniční lékárna se bude snažit vyjít klientům vstříc systémem slev. Stejně jako dosud při každém odběru léků s doplatkem může uplatnit slevu do 30 Kč z těchto doplatků na každou položku na receptu. Novinkou jsou věrnostní zákaznické karty a bonusové kupony. „Na jejich základě zákazník při odběru léků na recept hrazených z veřejného zdravotního pojištění obdrží další slevu ve výši 5 % z doplatků. Mimo to dostane na účtence bonusový kupon na uplatnění 10% slevy z hodnoty zboží za jakýkoliv nákup ve volném prodeji,“ vysvětluje ředitel Shon.