Jak potvrzují zkušenosti neurologů českobudějovické nemocnice, mnoho lidí nemá potuchy o tom, jak předcházet tomuto nebezpečnému onemocnění, nepoznají, že se děje něco vážného a nedokážou adekvátně situaci reagovat.

„Pacienti mnohdy podcení příznaky. Mozková příhoda je akutní stav, který vyžaduje neodkladnou péči. Na rozdíl od infarktu nebolí, ale není dobré nevěnovat pozornost brnění či slabosti v jedné končetině, polovině těla nebo obličeje. Bohužel se často stává, že se k nám pacient dostane až mnoho hodin po začátku a zmenší se tak šance na úspěch léčby,“ podotýká lékařka neurologického oddělení Miroslava Nevšímalová.

Naopak osobní zkušenost s okamžitou pomocí má řidič Pavel Bulant. Mozková příhoda jej potkala na túře v horách. „Kamarádi naštěstí hned poznali, co se mnou je, zalarmovali horskou službu a dostal jsem se rychle do nemocnice. Díky tomu jsem se z toho dostal bez větších následků,“ vzpomíná na několik let starou zkušenost.

Zdaleka ne každý, koho mrtvice potkala, měl takové štěstí. V České republice loni na toto onemocnění bezmála třetina pacientů zemřela, stejné množství se potýká s nepříjemnými následky. „Čísla by nemusela být tak vysoká, kdyby pacient sám nebo jeho okolí věnovalo více pozornosti varovným příznakům,“ tvrdí další z neurologů českobudějovické nemocnice František Pfeifer.

Právě proto se neurologické oddělení přidává k celonárodnímu projektu a v úterý pořádá Den pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod. Všichni zájemci jsou od 11 do 14 hodin zváni na bezplatné přednášky odborníků. Ti veřejnosti vysvětlí nejen, jak vypadají příznaky akutního onemocnění, jak se léčí, ale především chtějí upozornit na prevenci.

V rámci té si kdokoli může nechat od 12.30 do 14 h bezplatně vyšetřit ultrazvukem přívodní mozkové cévy, jejichž zanesení je nejčastější příčinou mrtvice. Vyšetření není vůbec bolestivé, trvá pět až deset minut.