Tyto a další sumy budou od prvního ledna vybírat od pacientů všechna zdravotnická zařízení, a to podle nově zřízeného zákona.


„Naším základním posláním je, že pacient bude nejprve řádně ošetřen, tak jako v minulosti. A až úplně zcela na závěr bude pacient slušně požádán o poplatek třiceti anebo devadesáti korun, podle pracovní doby,“ řekl ve středu předseda představenstva Nemocnice České Budějovice Břetislav Shon.


Podle Shona půjde především o to, aby si na placení zvykli jak pacienti, tak i sestřičky a personál nemocnice. „Základem musí být především medicína a také vyhýbání se střetových situací,“ požádal předseda představenstva lidi o pochopení a spolupráci.


Ošetřený doktorovi zaplatí ihned po úkonu v ordinaci. A při konci hospitalizace v nemocnici dostane pacient fakturu, kterou pak uhradí.
Zákon také přesně udává, kdo platit u doktora nemusí. Jedná se například o klienty dětských domovů, sociálních zařízení anebo o lidi s určenými infekčními nemocemi a pacienty transfůzního lékařství.

Doktoři placení nevymysleli a chtějí od pacientů drobné

Plateb od začátku roku 2008 se lidé nevyhnou jak v nemocnici, tak i u ostatních lékařů. Zdravotníci prosí pacienty především o shovívavost a také o placení drobnými mincemi.


„Je i v zájmu pacientů, aby přicházeli do ambulancí s již připravenými drobnými penězi. Mohu slíbit, že vedení společnosti dělá vše proto, aby výpočetné systémy byly připraveny tak, že pokud přijdete s drobnými, půjde o minimální zdržení,“ naznačil včera předseda představenstva Nemocnice České Budějovice Břetislav Shon.

Automaty ne

První muž nemocnice také zdůraznil, že se zatím neuvažuje o platebních automatech, lidé budou platit přímo lékařům. „Platbu mincemi deseti a dvaceti korun nám pacient pomůže urychlit výběr a neprodlouží tak ošetřovací doby,“ doplnil Shonova slova mluvčí nemocnice Jan Dušek.
Řada praktických lékařů však ale stále neví, co po prvním lednu vůbec nastane.


„My jsme k tomuto kroku nuceni a máme nůž na krku, když nebudeme vybírat, hrozí nám těžké postihy,“ kroutí hlavou nad novým zákonem praktický lékař v Trhových Svinech Josef Kopečný. „Prý si na nás pacienti vymýšlejí platby padesátihaléři či pětitisícovkami. Ale my za to nemůžeme. Co se bude dít od prvního ledna, vůbec netuším,“ doplnil Kopečný mírně rozčileným hlasem s tím, že zásadně s poplatky nesouhlasí.


„Myslím si, že budou platby velkým problémem, řada lidí nebude chtít platit,“ doplnila svého kolegu lékařka, která nechtěla být jmenována. „Na placení u doktora si myslím, že si lidé jen tak nezvyknou. Dlouho to potrvá,“ podotkla.

SAZBY PLATEB OD LEDNA 2008

ambulantní ošetření (všední dny od 7 do 17 hodin) - 30 Kč

ambulatní ošetření (mimo tuto dobu) - 90 Kč

poplatek za každý den pobytu v nemocnici - 60 Kč

poplatek za recept -30 Kč