Českobudějovická nemocnice jako jedna z prvních v Jihočeském kraji proto tyto pomůcky začala nahrazovat jinými bezpečnějšími výrobky.

„U zdravotnických pomůcek, které jsou pro dlouhodobé použití, máme už skutečně devadesát procent bez ftalátů,“ potvrdil primář neonatologického oddělení českobudějovické nemocnice Milan Hanzl. Katetry a hadičky mají nedonošené děti s nízkou porodní váhou zavedeny dlouhodobě, což by mohlo mít vážné důsledky. Ftaláty se z předmětů totiž postupně uvolňují a dostávají do těla.

Nebezpečí

„Ve zdravotnických pomůckách často používaný ftalát DEHP ohrožuje schopnost reprodukce, způsobuje vrozené vady a zvyšuje možnost úmrtí novorozence po porodu. Tato látka přitom může tvořit až čtyřicet procent obsahu zdravotnické pomůcky,“ upozornila Miroslava Jopková ze sdružení Arnika, která vede kampaň za náhradu tohoto problematického plastu „Nehrajme si s PVC“.

Tentýž ftalát je zakázáno používat v hračkách, v předmětech péče o děti a v obalech na potraviny.

Používání PVC ve zdravotnictví je podle Jopkové mnohdy zbytečné. „Ve většině případů lze na trhu najít bezpečnější alternativy. Důvodem, proč je PVC přesto v nemocnicích tolik rozšířeno, jsou nízké pořizovací náklady,“ dodala.

To potvrdil i primář českobudějovické neonatologie. „Většina firem už alternativy nabízí, je to ale dražší,“ dodal s tím, že nemocnice investovala do nových pomůcek nemalé částky. Nahrazování materiálů z PVC se novorozenecké oddělení věnuje už dva roky a postupně je omezuje i nadále.

Porodnost stoupá

V českobudějovické nemocnici se ročně narodí přibližně dva a půl tisíce dětí. Letos by toto číslo mohlo být ještě vyšší. S tím, jak narůstá porodnost, vzrůstá ale i počet dětí s nízkou porodní váhou. Neonatologické oddělení tak doslova praská ve švech.