Zima komplikuje život nejen srdcařům, ale i nemocnicím. Třeba kardiaci, jimž mrazy dokáží přitížit, také potřebují lůžka intenzivní péče, a těch se kvůli covidu nedostává. Hlavně v malých špitálech. Nemocnice spolu proto komunikují a jsou připravené na převoz pacientů.

Pacientů s covidem, kteří leží v jihočeských nemocnicích, naštěstí ale stále nepřibývá, i tak se objevují potíže v oblasti intenzivní péče. Hlavně pokud jde o tu nejintenzivnější, tedy lůžka na anesteziologicko-resuscitačních odděleních a lůžka s plicní ventilací.

Antigenní testování na koronavirus. Ilustrační foto
Nemocnice České Budějovice znovu rozšíří nabídku termínů na antigenní testy

„Kvůli mrazům, které teď panovaly, se v nemocnicích objevuje více pacientů s kardiálními potížemi, také odklad plánovaných operací má za následek tlak, pokud jde o řešení urgentních stavů pacientů s nádory či metabolickými nemocemi,“ vysvětlila Zuzana Roithová, předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice, a. s. „Pacienti po operacích potřebují mít v záloze lůžka intenzivní péče.“ Týká se to hlavně menších nemocnic v kraji, teď například té v Prachaticích. Tam mají momentálně plnou jednotku intenzivní péče.

Prachatická nemocnice, která patří k nejmenším v kraji, v těchto dnech pečuje o 25 až 35 pacientů s koronavirem. Pro ty s vážným průběhem má k dispozici pět lůžek na jednotce intenzivní péče. Všechna jsou ale obsazená.

„Víc lůžek na JIP nejsme schopni poskytnout. Volná lůžka máme ještě na interně,“ upřesnil Michal Čarvaš, ředitel Nemocnice Prachatice, s tím, že z řad personálu je momentálně vyřazeno vinou covid-19 nebo karanténou na 15 lidí. Pokud by tam přibyli další pacienti s vážným průběhem covidu, bude je třeba nejspíš převézt jinam.

„Čím menší nemocnice, tím menší prostor,“ potvrdila Zuzana Roithová. „Stačí podobní jeden dva pacienti navíc a kapacity je plná.“

Antigenní testování na koronavirus. Ilustrační foto
Nemocnice České Budějovice znovu rozšíří nabídku termínů na antigenní testy

Na přesuny pacientů, které by mohly nastat, je ale kraj připraven. „Komunikujeme o eventuálním překladu pacientů s budějovickou, případně s táborskou nemocnicí. Kraj je stále schopen se o Jihočechy postarat. Větší nemocnice by vypomohly těm menším.“

Nemocnice Jindřichův Hradec.  Ilustrační foto.
V jindřichohradecké nemocnici jsou stále volná lůžka pro covid pacienty

Stabilní stav hlásí jindřichohradecká nemocnice. Ve čtvrtek tam měli 78 pacientů, z toho 12 ve vážném stavu, připojených na umělou plicní ventilaci. „Pro další C+ pacienty máme 27 volných lůžek, z toho dvě pro těžké případy,“ dodal její ředitel Miroslav Janovský. „Situace se nezhoršuje, je stabilní v nepříznivém rozsahu již dva týdny.“ Pacienty jinam proto nyní převážet nemusejí. „Zatím jsme převáželi jen jednoho, a to na mimotělní oběh do Všeobecné fakultní nemocnice Praha,“ dodal s tím, že na Jindřichohradecku řádí epidemie asi nejvíc v kraji.