Nemohla pomoci sama, tak hledá další dárce
Tábor – Lidí, kteří akutně potřebují transplantaci kostní dřeně, přibývá. Ročně jsou takovýchto nových případů stovky. Počet dobrovolných dárců naopak klesá, protože lidé po šedesátce jsou ze seznamu automaticky vyřazeni. Ačkoli se průběžně dělají nábory nových dobrovolných dárců, je jich stále málo.
Jednou z potenciálních dárkyň je i osmadvacetiletá Táboračka Eva Šedivá. Do registru se nechala zapsat před zhruba deseti lety. Přibližně před rokem ji lékaři oslovili s tím, že se dostala do užšího výběru možných dárců. „Bylo nás tuším pět, kteří vykazovali shodu,“ vzpomíná. Nakonec však z darování sešlo, shoda s pacientem totiž nebyla úplná.
„Protože jsem nemohla pomoci sama, rozhodla jsem se zkusit nábor do registru alespoň zpropagovat,“ vysvětluje.
A tak začala podnikat první kroky: natočila o dárcovství kostní dřeně video na youtube, které zhlédlo více jak osm tisíc lidí, a domluvila se také s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM), co by bylo třeba k uspořádání hromadného náboru.
„Dozvěděla jsem se, že potřebuji prostory a také kontakt na padesátku zájemců, aby vůbec mohli z IKEMu přijet,“ dodává.
Zázemí nakonec nabídla střední průmyslovka, a dostatečné množství zájemců o vstup do registru se našlo také. V pátek mezi 14. až 18. hodinou se tak do budovy střední průmyslovky na Komenského 1670 v Táboře může vydat každý, jemuž to dobrý zdravotní stav dovoluje a má víc jak 18 a méně než 41 let. Na místě ho čeká vyplnění dotazníku a následný stěr slin. A pak už jen čekání, zda právě on bude vykazovat shodné znaky s některým z pacientů, kteří potřebují transplantaci kostní dřeně.