Zlatá medaile z mistrovství republiky, bramborové umístění na mezinárodní soutěži v Maďarsku a další úspěchy z řady turnajů. Tím se pyšní budějovický tým Authority Gaming. Nevěnuje se však žádnému známému sportu, ale profesionálnímu hraní počítačových her.

U jeho zrodu stáli devatenáctiletý Tomáš Syrovátka a osmnáctiletý Jakub Hřebejk. Potkali se příznačně právě ve virtuálním světě. „Byli jsme rivalové ve hře a znali se jen pod přezdívkami. Jednoho dne jsme se začali vytahovat, kam chodíme do školy, a zjistili, že sedíme tři lavice od sebe,“ vypráví Syrovátka. Pro oba byly v té době počítačové hry velkým koníčkem, a proto se rozhodli založit tým, aby je mohli hrát na vyšší úrovni. Spoluhráči se totiž mohou zapojit do řady turnajů a bojovat o místo v evropské lize.

Rychle mezi nejlepší

„První tým vznikl v Čechách už v roce 1993, málo z nich je však opravdu dobrých,“ podotýká Hřebejk. Authority Gaming se ale již po roce zařadil mezi nejlepší. Tým má nyní 30 hráčů, ti se tu střídají podobně jako například v týmu fotbalovém. „Pokud jim někdo nabídne lepší podmínky, mohou odejít. Zároveň stále hledáme ty nejlepší a snažíme se je získat,“ popisuje Syrovátka.

Hraní počítačových her přirovnává k fotbalu i z jiných hledisek. Ani ve světě počítačových her se nikdo nemůže stát profesionálem ze dne na den, důležitý je trénink i špetka talentu.

Českobudějovický tým se věnuje především akčním hrám. „Máme sekce Counter Strike a Call of Duty. To je moje srdcovka, je zasazená do doby druhé světové války, a tak mi pomáhá i v historii. Myslím, že jinak bych asi nevěděl, kde přesně byla která fronta,“ připomíná Hřebejk. Počítačové hry podle něj rozhodně nejsou hloupé a bezduché, jak si mnozí myslí, ale mívají promyšlený příběh a často pracují s historickými fakty.

Právě s lidmi, kteří považují hraní her za bezduché klikání, bojují poměrně často. „S nezasvěcenými, především staršími, je to dost těžké. Nevidí v tom smysl a považují to za ztrátu času, ale pro nás je to jistý druh umění či sportu,“ komentuje Syrovátka.

Jako jakákoli jiná činnost ale i hraní her časem omrzí a stane se stereotypním. Tehdy si profesionálové dávají pauzu a svět virtuální vymění za skutečný. Že by ale hry opustili nadobro, si neumí představit. „Nejde se na to úplně vybodnout, člověka to vždy přitáhne zpět,“ říká Syrovátka.

Podle něj bude profesionálních hráčů v Čechách stále přibývat a možná se mezi nimi objeví i dívky, které jsou zatím raritou. V porovnání s jinými zeměni je však hraní u nás stále v plenkách. „Třeba v Německu to berou jako normální práci a přenosy turnajů běží v televizi,“ uzavírá.

Jaké hry se profesionálně hrají v Českých Budějovicích

Členové českobudějovického týmu Authority Gaming se věnují především akčním hrám. „Jsou nejhranější, prostě lákají,“ říká Tomáš Syrovátka.

série Call of Duty
3D akční počítačová hra z prostředí druhé světové války. Hráč v ní prochází jednotlivými bitvami a bojuje za stranu Sovětů, Britů a Američanů proti Němcům. První verze Call of Duty byla vydána v roce 2003, kdy také dostala ocenění Nejlepší hra roku. Pokračování vyšlo o dva roky později. V něm hráč postupně ovládá čtyři vojáky, dva britské, jednoho amerického a jednoho ruského, kteří musí při svých individuálních misích překonávat celou řadu smrtelně nebezpečných situací. Na profesionální úrovni se také často hraje Call of Duty 4, která se naopak odehrává v blízké budoucnosti.

série Counter Strike

Počítačová hra z pohledu první osoby, která vznikla jako modifikace do hry Half-Life. Dnes je dostupná v několika variantách. Základní princip spočívá v souboji dvou týmů – protiteroristické jednotky a teroristů. Hráči mají na výběr několik typů map, nejhranější ty, ve kterých se zneškodňuje bomba a osvobozují rukojmí. Na konci každého kola získávají hráči podle výkonu peníze, za které si nakupují zbraně a další vybavení. První verze hry vyšla již v roce 1999.