Deset běžců a jejich doprovod se ve středu dostali přes Třeboň až na Českobudějovicko. Zastavili se v Borovanech a v Trhových Svinech, odkud pokračovali na Kaplici. „V Kaplici přespíme a potom běžíme na hranice," popsal nejbližší trasu Vladimír Drábek ze spolupořádající Association club Sparta Praha. Neobvyklá akce se koná jako připomínka události z doby krále Přemysla Otakara II. a nese název Štafeta Corpus Domini (tělo Páně) Praha – Orvieto 2012.

„Putujeme po stopách českého kněze Petra," vysvětluje za spoluorganizátory akce Pavel Šimek z pražské arcidiecézní charity. „Pět běžců je z Itálie, pět z Čech. Etapy jsme dělali ze začátku různé, teď je už druhý nebo třetí rok neměníme," dodává Šimek k neobvyklé štafetě, která si letos připisuje už šestý ročník. Na jejím začátku byla výzva z italského města Orvieto. Každý rok se tam konají velké slavnosti u příležitosti církevního svátku Božího těla. A protože v Orvietu uchovávají relikvie, které jsou podle legendy spojené s knězem z Prahy, tak chtěli nějak tento moment připomenout a oslovili pražský magistrát. Nakonec byla zahájena možná trvalá tradice štafetového běhu.

Kromě vybraných dobrovolníků se ale k běhu připojují i další účastníci. Na nádvoří borovanského zámku se ve středu k běžcům v bílých tričkách přidaly i děti ze zdejší základky. „Uběhnu to určitě," prohlásil s jistotou k nadcházejícímu úkolu druhák David Majer a dodal, že trénink má z kroužku volejbalu. Věřil si i další mladý účastník čtvrťák David Svoboda. „Hraju závodně fotbal," naznačil, že ani jemu nechybí potřebná průprava. Krátký úsek v areálu zámku však zvládly všechny děti z družiny, které se na něj vydaly.
Dál za město pak pokračovali jako doprovod už jen dva borovanští zástupci Vít Malík a Jana Candrová. Ta je úspěšnou českou reprezentantkou v triatlonu a příštích několik kilometrů brala jako příjemné proběhnutí. „Pro mě to není problém, při triatlonu běžím i maraton. Běžím teď jen pět kilometrů, abych stihla dceru ve školce," řekla s úsměvem před startem odpolední etapy Jana Candrová.

V České republice se běží až na hranice, ve čtvrtek by štafeta měla dospět až na Dolní Dvořiště a potom už čekají jen dvě symbolické etapy. Jedna v Rakousku a jedna v Itálii. V sobotu čekají běžce v Orvietu, městě vzdáleném asi 80 kilometrů od Říma. Většinu cesty po Rakousku a Itálii tedy tým absolvuje v autech.
„Doběh do Orvieta je hromadný. Tam bude v sobotu večer přivítáni," zmínil Lukáš Krejča, který se zúčastnil už vloni a počítá, že by se štafetou vyrazil i příští rok. V následujících dvou letech totiž budou dvě výročí, která symbolicky propojují dnešní akci a události staré téměř 750 let. V roce 1263 se udál zázrak, ze kterého podle jednoho z podání vzešel svátek Božího těla a rok na to byl církví tento zázrak uznán jako platný.

Příští rok by se tedy k jubileu mohla běžet celá trasa Praha – Orvieto. „Za dva roky přislíbil účast na slavnosti v Orvietu i papež, bude to pro nás velký svátek," zdůraznil za italské pořadatele Ennio Colombini ze sportovního klubu Liberta Orvieto. Podle Colombiniho je běh pěknou tradicí, jejíž součástí je i vzájemné poznání zemí na trase.

A na příští rok se chystají i české obce, kudy štafeta prochází. „Přemýšlíme o tom, že bychom příští rok vymysleli něco slavnostnějšího, abychom tu akci připomněli," řekl starosta Borovan Stanislav Malík.

Příběh kněze Petra: Podle církevní legendy se v roce 1263 udál v obci Bolsena nedaleko Orvieta zázrak. Knězi putujícímu za papežem, kněz je v pramenech označován jako Petr z Prahy, se při mši proměnilo víno v krev. Za rok to církev uznala za zázrak a dalo to základ svátku Božího těla. Podle křesťanské liturgie se totiž symbolicky proměňuje víno a hostie při mši v krev a tělo Páně. Podle jiného podání ale tento svátek - Božího těla, vznikl na základě vidění řeholnice Juliány z Lutychu. V italském Orvietu však vznikla katedrála, uchovávající dodnes památky na bolsenský zázrak a zároveň se v Orvietu svátek Božího těla velmi uctívá. Slaví se ale v celé katolické církvi.