Dvě desítky zadržených neonacistů, mezi nimi i ti z jihu Čech, jsou obviněny z propagace nacismu a rasismu.
Potvrdil to při páteční tiskové konferenci v Praze Pavel Hanták, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).
„Ve středu detektivové provedli několik domovních prohlídek na území České republiky včetně jižních Čech. Zadrželi osoby podezřelé z trestné činnosti spočívající v podpoře a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka,“ uvádí Pavel Hanták.
Jednalo se o tři akce proti extremistům, na kterých detektivové řadu měsíců pracovali, z nichž dvě se odehrály i na jihu Čech.
Jedna z nich, akce nazvaná Power III, byla pokračováním červnové razie na neonacisty.
„Ve středu jsme při této akci zadrželi šest osob,“ pokračuje Hanták. „Detektivové zasahovali v Českých Budějovicích, Praze, Plzni, Hodoníně a Mimoni.“
V Českých Budějovicích zasahovali policisté na sídlišti Vltava v místě bydliště kytaristy neonacistické skupiny Imperium K. V.
„Z podpory a propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka bylo všech šest osob obviněno. Na žádnou nepodáváme podnět pro vypracování návrhu na vzetí do vazby,“ doplnil Hanták.
Všechny obviněné osoby jsou podezřelé, že se společně s dalšími, již dříve obviněnými osobami, po předchozí vzájemné domluvě podíleli v ČR na přípravě, organizaci, personálním a materiálním zajištění 14 koncertů tzv. White power music.
„Podle obvinění tak činili s vědomím, že na koncertech dochází ze strany účinkujících i diváků k šíření extrémně pravicových myšlenek neonacismu, nacionalismu, rasismu, xenofobie a výzvám k násilí proti lidem jiné barvy pleti, vyznání či politického smýšlení. Při domovních prohlídkácj byly zajištěny věci důležité pro trestní řízení,“ doplnil Hanták.
Při policejní akci Power byl v červnu zadržen i zpěvák Imperia Michal Moravec a skončil ve vazbě.
Ten je již v souvislosti s jiným případem odsouzen ke třem letům odnětí svobody za propagaci rasismu a řízení pod vlivem alkoholu.
„Ve středu jsme zadrželi v Táboře, Veselí nad Lužnicí, Praze, Chebu, Oseku, Žatci, Lounech, Přerově a Dobříši dalších 12 podezřelých osob s vazbami na ultrapravicově orientovanou a militantní organizaci White Justice,“ vypočítává Hanták úspěchy další středeční akce. Provedli 18 domovních prohlídek.
Tato organizace vedle šíření extrémní pravicové ideologie cvičí vlastní úderné skupiny pro ofenzivní vedení boje v rámci tzv. fight campů. Organizace je přes své členy a sympatizanty propojena s hnutím Národní odpor.
„Proti 10 osobám bylo zahájeno trestní řízení pro podezření z trestného činu podpory a propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka. Osoby měly opakovaně pod přezdívkami přispívat na internetové stránky White Justice a na internet umísťovat listinné a obrazové materiály s projevy podporujícími myšlenky a odkaz Třetí říše,“ vysvětluje Hanták.
Státnímu zástupci již byly dány podněty pro vypracování návrhů na vzetí do vazby na šest osob.
„Věc dozorují okresní státní zastupitelství v Táboře, Lounech a Teplicích a Obvodní státní zastupitelství Praha 7. V rámci trestního řízení White Justice jsou stíhány i tři mladistvé osoby.“
Ve středu tak při zátahu na neonacisty policisté zadrželi a vyslechli celkem 24 osob.
„Z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka bylo obviněno celkem 18 osob. Detektivové dali státním zástupcům osm podnětů pro vypracování návrhu na vzetí do vazby,“ doplnil Pavel Hanták.