„S kamarádem Ivanem Matejićem jsme uspořádali minulé úterý benefiční akci v kostele svaté Rodiny," říká student třetího ročníku budějovického Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka. „Vybrali jsme na dobrovolném vstupném a prodejem velkých fotografií 24 436 korun. V kostele jsem cítil neskutečnou podporu přátel ze školy. Spolužáci se složili na jednu fotku, která nám visí ve třídě. Protože to byla naše první akce, byli jsme hodně nervózní," přiznává.

„Na začátku jsme pozvali Chirajeewee Khadku, aby promluvil za naši nepálskou komunity. Zapálili jsme svíčku za oběti a drželi minutu ticha. Pak následovala má prezentace o Nepálu. Snažil jsem se vyprávění o životě v Nepálu brát z humornější stránky. Chtěl jsem lidem naši zemi přiblížit trochu jinak. Většinou to, co je v Nepálu normální, se tady může zdát podivné. Pak jsme návštěvníkům ukázali fotky z Nepálu od Jana Žaluda, které si mohli koupit. Všechna částka bude věnována na pomoc obětem v Nepálu," zdůrazňuje student.

Přiznává, že ze svého vystoupení i kvůli trémě neměl moc dobrý pocit. „Měli jsme být víc profesionální, ale ostatní nám gratulovali, že to bylo pěkné," usmívá se. „V neděli jsem dělal podobnou akci v Táboře, kde se vybralo 15 501 korun. Tam už byl program více vyladěný a vypustil jsem i černý humor. Přišel i táborský starosta Jiří Fišer, který si odnesl krásnou fotografii. Vím, že to nejsou až tak obrovské částky, ale věřím, že i malá pomoc dokáže velké změny. Proto bych si přál udělat více takových setkání i jinde na jihu Čech," svěřuje se Puran B. Rayamajhi. Nepálský středoškolák dodává, že se koná i veřejná sbírka organizací nepálské komunity NRNA.CZ a Nepali-Chautari in CZ. Více na www.nrna.cz.