„Člověk má potřebu něco dělat, nejen sedět a koukat," říká Puran Rayamajhi, který žije se svými rodiči v Českých Budějovicích. Spolu s Ivanem Matejićem, spolužákem z Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka, připravují ve studentském kostele Svaté rodiny při Biskupském gymnáziu program, který má přiblížit Nepál a také život Nepálců na jihu Čech. „Prezentace bude hlavně o Nepálu, jak tam lidé žijí, co tam pěstují nebo jí a podobně. Také budu vyprávět o tom, jak žijí Nepálci tady v České republice, naznačuje Puran Rayamajhi, co mohou návštěvníci čekat a dodává, že dojde i na úsměvné příklady střetávání dvou hodně odlišných kultur. „Bude to přátelské setkání lidí s dobrou vůlí," připomíná Ivan Matejić, že cílem akce je získat prostředky na pomoc zemi, ve které se jeho kamarád narodil. Příchozí budou moci přispět dobrovolným vstupným nebo koupí velkoformátových fotografií z Nepálu.

Necelá dvacítka snímků pochází z výstavy Všechny barvy Nepálu, která je nyní k vidění v Nové ulici 28 v Českých Budějovicích.

V horské zemi se lidé pořád bojí, že přijde další zemětřesení

V obývacím pokoji běží televize na které je neustále naladěné indické vysílání. Přes satelit se rodina Nepálce Purana Rayamajhiho i v Českých Budějovicích dozvídá, co se právě děje v jejich rodné zemi, vzdálené tisíce kilometrů, kterou postihlo ničivé zemětřesení.

Sám Puran Rayamajhi žil v Nepálu až do chvíle, začínal školní docházku. „Od nás byla vidět Dhaulágiri," říká Jitendra Rayamajhi, Puranův otec. Lokalita, kde bydleli, nebyla zasažena zemětřesením tak ničivě, ale i v jejich rodném kraji přírodní katastrofa zanechala škody a lidé si stále nejsou jistí, zda se neštěstí nebude opakovat.

„Stále jsou cítit menší otřesy," tlumočí Puran Rayamajhi informace od své babičky, se kterou se rodina usazená na jihu Čech snaží být nestále v kontaktu. „Voláme jim, jak můžeme. Lidé spí venku, bojí se zřícení domů," doplňuje Jitendra Rayamajhi.

Pro NepálV úterý od 18 hodin se v kostele Svaté Rodiny v Českých Budějovicích koná dobročinná akce ve prospěch Nepálu. Zemětřesením postižené zemi chtějí pomoci i organizátoři výstavy v Jihočeském muzeu, která přibližuje několik asijských zemí. Mimo jiné chtějí věnovat vstupné z výstavy na obnovu poničeného Nepálu.

Stejně jako další Nepálci i rodina z Českých Budějovic chce pomoci své vlasti. Spojilo se k tomu už několik nepálských institucí a spolupracují i s Českým červeným křížem nebo s organizací Člověk v tísni. V pondělí se například v Praze koná setkání, které má určit konkrétní postup všech, kteří se společně budou na pomoci vzdálené zemi podílet.

Dobročinná akce se bude konat v úterý i v Českých Budějovicích od 18 hodin ve studentském kostele Svaté rodiny. Kdo akci pořádá, ale není podle mladého organizátora Purana Rayamajhiho důležité. „I kdybychom to dělali pod Českým červeným křížem, nám je to jedno. Jsme Nepálci a chceme pomoci," říká za nevelkou, ale soudržnou komunitu mladý student.

Návštěvníci setkání v kostele se dozvědí zajímavosti o Nepálu a také si budou moci koupit velkoformátové fotografie. Ty zachycují krásy vzdálené země a pocházejí z výstavy Všechny barvy Nepálu, která se nyní v Českých Budějovicích koná. Snímky pořídili čeští cestovatelé. V kostele se budou prodávat díky vstřícnosti Jana Žaluda, autora výstavy. Dobročinnou akci podpořil záštitou třeba i českobudějovický primátor Jiří Svoboda.

Puran Rayamajhi přitom doufá, že až zahájí prezentaci své vzdálené vlasti, budou v kostele v první řadě sedět jeho spolužáci, aby nebyl moc nervózní. Zmiňuje ale, že nebude povídat jen sám, bude i čas na dotazy od přítomných návštěvníků. A zdůrazňuje také, že každý, kdo bude chtít, bude informován mailem o tom, jak přesně budou peníze získané pro pomoc Nepálu využity.

Podobné setkání jako v Českých Budějovicích pak Puran Rayamajhi s přáteli chystá také 10. května v Táboře.