„Plán na zakrytí symbolu města vyvolal odpor veřejnosti,“napsal pasovský deník PNP. Po řadě protestů rada města odmítla i kompromisní návrh starosty Kreuzera na zakrytí pouze podstavce sochy speciální fólií. Radní Kramhellerová například mínila, že je levnější památník za dvacet let znovu restaurovat, než teď pořizovat za 1500 eur folii, která by pravděpodobně v relativně krátkém čase musela být obnovena. Starosta jí oponoval, že podle odborníků by nové restaurování nemuselo být tak jednoduché, pokud by zvětrávání sochy silněji pokročilo. Další zastupitel argumentoval zachováním podoby historického náměstí už kvůli pořádání závodu Světového poháru v lyžování. Nakonec bylo velkou většinou rozhodnuto, že zwieselský Nepomuk zimu přečká zase jen tak.

„Internetistů“ je většina

Podíl naprostých „odmítačů“ internetu v Rakousku se během deseti let snížil téměř na polovinu – na 36 procent. Naopak počet denních uživatelů se ztrojnásobil na 42 procent. Alespoň jednou měsíčně je na webu 63 procent občanů. Většinou je internet užíván k soukromé poště (71 %), jako rejstřík (54), k profesním mailům (41), k vyhledávání adres (41) a ke srovnávání cen (44).

Anton Bruckner jezdí

Sobotní linecký deník OÖN upřesnil svou páteční informaci o zrušení přímých vlakových spojů Linec – Praha, o níž jsme informovali v sobotním vydání. Podle mluvčího ÖBB Mario Brunnmayre je zrušen jen spoj Salcburk – Linec – Praha (D 206/207) s odjezdem v 6.14 z Lince a příjezdem do Prahy v 11.40 (zpátky z Prahy v 17.16, v Linci ve 22.44). „Spoj D 200/201 je zachován,“ upřesňuje linecký deník. Jde o vlak z Lince v 15.35 s příjezdem do Prahy ve 20.40 a zpáteční z Prahy v 7.16 (v Linci ve 12.15). Také nový jízdní řád ČD potvrzuje spojení Č. Budějovice – Praha vlakem IC Anton Bruckner s odjezdem v 18.04, resp. s příjezdem v 9.56.

Hotel bez dětí

Před třemi roky otevřeli Andreas Diefenbach a Astrid Stiefelová v Bodenmaisu první „hotel bez dětí“ v Bavorsku. Magazín německé televize ZDF vysílal ve čtvrtek o této aktivitě pořad „Německo dětem nepřátelské“ s tím, že v celém Německu je pět hotelů, které děti neubytovávají.

Stiefelová s Diefenbachem se ještě během večera vyjádřili na internetu a ujistili, že nejsou „nepřátelští k dětem“ (argumentují, že je mají také), ale že se zkrátka před lety rozhodli pro určitou cílovou skupinu hostů.

Deník PNP zaznamenal některé internetové ohlasy. Tak vychovatel v mateřské škole napsal, že jak má děti rád, je docela šťastný, když může o dovolené strávit pár dnů v klidu bez jejich křiku. Jiný se rozčílil, že kdyby majitel hotelu nechtěl ubytovat třeba barevné a Židy, zavřeli by ho, ale smět vyloučit rodiny s dětmi, to je prý groteskní. „Takový model podnikání, jako je to vaše, by měl být zakázán zákonem,“ mailoval divák. Další reagoval na poznámku provozovatelů, že mají přece také děti, námitkou, že to nevylučuje, že v zásadě nemají děti rádi. „Pro mne začíná nepřátelství k dětem tam, kde se jim upírá oprávněné místo ve společnosti a jsou degradováni na zátěž a kalamitu,“ napsal. Ozval se také rodič dvou dospělých dětí a mínil, že by snad nikdo na myšlenku „bezdětného“ hotelu nepřišel, „kdyby řada dětí měla lepší vychování“.