Doktoři z českobudějovické nemocnice by měli podle čerstvé dohody odborářů s vládou stejně jako jejich kolegové v celé zemi dostat přidáno, přitom se nepřipojili k těm, kdo hrozili odchodem a podali výpovědi. „Nevyužili jsme příležitosti ukázat náš postoj, třebaže tato akce nebyla příliš riskantní,“ mrzí šéfa lékařského odborového klubu a anesteziologa v budějovické nemocnici Filipa Šísla.

Podobný obraz se ale ukázal ve většině velkých nemocnic. „Je to dáno jednak tvrdším přístupem vedení, menším prostorem pro diskusi, ale i tím, že jsou tu lékaři více spokojeni se svou prací, mají o ni větší zájem. Není ale pravda, že by lékaři v budějovické nemocnici byli abnormálně dobře finančně ohodnocení, platy mají jinou strukturu, ale ve výsledku se příliš neliší od jiných nemocnic,“ vysvětluje Šísl.

Podle svých slov patří k těm, kteří byli přesvědčeni, že protestní akce nemůže dopadnout jinak než kompromisem. „Je dobře, i vzhledem k hysterii, která kolem celé záležitosti panovala, že je na světě dohoda. Garance vlády ovšem stojí na dobrém slovu a je třeba ohlídat, aby zodpovědní dostáli svým závazkům,“ myslí si MUDr. Šísl.

Přes poměrně rezervovaný postoj zdejší lékaři od vedení nemocnice dostali příslib navýšení platů dřív, než ve zdravotnických zařízeních, kde byla řada doktorů jednou nohou na odchodu. Zhruba čtvrtina lékařů budějovické nemocnice odmítla začátkem února podepsat dodatek smlouvy o přesčasech nad rámec zákona a hrozilo, že nastane problém s pokrýváním služeb. Vedení nemocnice částečně ustoupilo a do platů lékařů se samo z vlastních zdrojů rozhodlo rozdělit 25 milionů korun.