Loni 28. března odpoledne tam došlo až na pěsti. Pan Stanislav podle okresního soudu bratra nejméně pětkrát udeřil do hlavy a způsobil mu podkožní krevní výron za uchem a podvrtnutí krční páteře, se kterou měl poškozený potíže 
i v minulosti. Podle znalce pak k podvrtnutí může vést i malý impuls, někdy k němu dojde 
i samovolně.

Konflikt

Obviněný líčil své strasti 
s bráchou – prý mu zakazuje chodit do částí domu, nechce tam pouštět jeho syna, nechává tam dopisy, kterými ho úkoluje a uráží.

Když toho 28. března pan Stanislav na chalupu přijel, byli tam již bratr s manželkou a vnukem. Došlo k slovní potyčce, bratr ho začal vystrkovat z kuchyně, dvakrát na něho prý plivl. On si to nechtěl nechat líbit, šel proti němu, přetlačovali se o židli a on, obviněný, ho dotlačil na pohovku. Bratra prý neudeřil.

Poškozený potvrdil, že je podaný návrh na zrušení spoluvlastnictví onoho domu. Už předtím se objekt snažil rozdělit tak, aby měl každý svůj vchod a své místnosti. S bratrem nemluví, vzkazy mu píše.

Toho dne si prý chtěl pořád vyřizovat nějaké staré účty. Napomenul ho, aby dal pokoj před dítětem, ale on ho začal mlátit. Ustupoval, až upadl 
na gauč. Měl strach, aby bratr neublížil i vnukovi, tak ho chtěl z místnosti vytlačit židlí.

Podlitinu za uchem si vyfotografoval mobilem. Druhý den ještě řídil auto do Prahy, ale další den se mu udělalo špatně v práci, od 1. do 20. dubna marodil.

Jeho manželka a také nezletilý vnuk v úředním záznamu popsali incident obdobně. Podle kloučka děda strýce urazil, nějak ve smyslu, jako že na chalupě nic nedělá, ale neplivl na něho.

Poškozeného na ambulanci přivezla v 15.49 sanitka. Záchranka vyšetřila i jeho bratra, označeného za psychicky nemocného agresora, ale nezjistila u něho známky akutního psychického onemocnění. Lékařská zpráva z pražské nemocnice u poškozeného uvádí blok krční páteře. Důkazem byly i SMS a kopie dopisů, které poškozený nechával v domě bratrovi.

Symbolický trest

Soud za ublížení na zdraví uložil obviněnému půl roku podmíněně na rok. Pojišťovnám má nahradit přes 17 000 a bratrovi bolestné a ztrátu 
na výdělku 8238 korun.

Obžalovaný se odvolal. V písemném prohlášení zopakoval, jak ho bratr na společné chalupě omezuje, agresivním jednáním ohrožuje i jeho rodinu, atd.

Nejsou důkazy?

Obhajoba k tvrzeným bolestem hlavy a páteře poškozeného upozornila, že lékařská zpráva o vyšetření na ambulanci naopak uvádí „hlava nebolestivá, šíje volná". U podvrtnutí krční páteře podle znalce nelze příčinu určit ani pravděpodobnostně. Soud prý svým výrokem překročil odbornou kvalifikaci znalce. Závěr o vině klienta není dostatečně podložen, v pochybnostech měl být zproštěn.

Obviněný závěrem uvedl, že se cítí poškozen postupem policie a překrucováním faktů jeho bratrem. Budoucnost prý ale ukáže, kdo měl pravdu. U dalšího soudu bude bojovat, řekl a naznačil, že se bude soudit se stavebním úřadem, zřejmě tedy kvůli onomu domu.
Trestnímu senátu pak ještě ukázal fotografie v mobilu, jak prý se na chalupě jeho bratr chová, jaké věci hází do postele jeho syna…
Krajský soud nicméně jeho odvolání zamítl. Uváděné možné příčiny podvrtnutí krční páteře označil za spekulace. Není důkaz, který by naznačoval, že je poškozený utrpěl při jízdě autem, ale je naopak prokázán fyzický útok na něho ze strany obžalovaného, tedy naprosto reálný zraňující mechanismus, řekl předseda senátu.

Závěry okresního soudu má odvolací instance 
za správné i s tím, že určitou měrou se na dlouhodobých sporech i na aktuálním vyhrocení situace na chalupě podílí i poškozený. To také rezultovalo v uložení trestu 
na samé spodní hranici sazby.

Nad rámec rozhodnutí předseda senátu obžalovanému a poškozenému doporučil, aby se už ve společném objektu raději nesetkávali a nemá-li žádný z nich na vyplacení druhého, aby dům prodali 
a peníze si rozdělili.