Jde o omezení činnosti nemocnic v Českém Krumlově a Prachaticích.Jde o to, že Všeobecná zdravotní pojišťovna jaksi nechce zřejmě utrácet peníze za lékařskou péči někde v okrajových částech republiky. Přece oblast Lipenska a Pošumaví se může zdát, jako území, které je málo obydlené a proto zřejmě není třeba komplexní lékařské péče pro tamní obyvatele.

Ubere se pár lůžek a pojišťovna ušetří. Docela dobrý plán z pohledu pražských úředníků, kteří mají pro svou osobní potřebu nemocniční péči skoro na každém rohu a jejichž úvahy zřejmě vedou tímto směrem: „Nemocniční lůžka v Krumlově a v Prachaticích zrušíme a rozpočet VZP vylepšíme. Dostaneme zřejmě za to dokonce i bohatou odměnu. Vždyť šetříme státní rozpočet. A to je potřebné." Možná že takový úředník nebo politik, který uvažuje v těchto dimenzích by se měl na nějaký čas odstěhovat třeba do Stach, Strážného či Malont nebo jiné malé obce na Českokrumlovsku nebo Prachaticku a měl by si zkusit se dostat jen tak lehce do českobudějovické nemocnice třeba z úrazem ruky nebo případně s nemocným batoletem, navíc, když třeba nemá vlastní automobil a je pouze závislý na veřejné dopravě.

Jak pocestuje osmdesátiletá stařenka až do Českých Budějovic na chirurgické oddělení, když by to byl pro ni celodenní výlet a autobusové spoje mnohdy na sebe vůbec nenavazují, také z důvodů úspor? A tak se ptám, v jaké zemi to vlastně žijeme, když příslušné instituce nemají zájem o svého spoluobčana a při svých rozhodováních upřednostňují pouze své osobní zájmy a svou pracovní ctižádost.

Podivné koncepce

Vymýšlejí se koncepce bez ohledu, jaký mají dopad na občany, úřady se zaklínají povinností šetřit a to mnohdy bez ohledu na všeobecné dopady. A to nehovořím o tom, jak je vůbec možné, že zřizovatelé nemocnic se musí dohadovat s pojišťovnou o rozsahu a struktuře svých vlastních zařízení. Vždyť pojišťovna není žádný volený orgán zastupující občany. Pojišťovna je službou pro své pojištěnce a měla by hradit občanovi péči bez ohledu na to, zda se léčí v Českém Krumlově či v Českých Budějovicích.

Jak je možné, že VZP může rozhodnout o zrušení nemocnice? Jak naši politici nastavili současné zákony, že se mohou dít takové věci? Není v tom náhodou nějaký úzce politický záměr některé z vládnoucích stran? Vědí vůbec naši politici a úředníci centrálních institucí, že oni jsou tu především pro občany a ne občané pro ně? Těch otázek by bylo mnoho. Je nutné, abychom si my všichni dokázali uvědomit, kdo za co odpovídá a jak ten či onen resort dokáže řídit.

Je nutné si uvědomit, že se občan nesmí stát vazalem politické strany. Ale strany nebo i nezávislí politici musí umět prosazovat zájmy občanů, musí to upřímně občanům dokázat na konkrétním dění každodenního života. Pokud tomu tak není a my občané nemáme sil to změnit, potom si nestěžujme a žijme v takové společnosti, kterou jsme si sami vytvořili.

Jaroslav FILIP