Na českobudějovickém sídlišti Vltava stavební firma sice zateplila dům, ale přitom překryla mřížkami odvětrávací otvory, které vedly do volného prostoru pod střechou. Pro nešťastná zvířata se tak jejich zimoviště stalo smrtelnou pastí.

V úterý šetřila přímo na místě celou záležitost Česká inspekce životního prostředí a večer přivolaný horolezec odstraňoval mřížky, které uvěznily netopýry.

„I přes úřední jednání s firmou rekonstruující panelové domy a s majiteli těchto domů o úkrytech netopýrů, byli netopýři zaživa uvězněni. Podařilo se to zjistit minulý víkend,“ řekl Deníku Radek Lučan, zoolog z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a člen České společnosti na ochranu netopýrů. „Problém ničení těchto úkrytů se týká celé republiky, neboť většina panelových sídlišť se v současné době opravuje a je třeba na tento problém upozornit,“ zdůraznil Lučan.

Jen nadšenci

K akcím, jako je zateplení domů, se vyjadřuje několik úřadů, ale jejich kompetence se překrývají. Ochrana netopýrů nebo rorýsů, kteří se v podobném ohrožení ocitají také, je potom často pouze věcí dobrovolných nadšenců.

„Loni jsem tomu věnoval několik dnů a oni se na to vykašlali,“ konstatoval rozmrzele na adresu investora a stavebníka přírodovědec. Odborníci z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) už v podobných případech k pokutám sáhli. „Bylo to v řádu desítek tisíc korun,“ uvedl Vladimír Jiráček, vedoucí oddělení ochrany přírody ČIŽP. „Je to pořád dokola záležitost posledních tří let,“ potvrdil opakování problému v různých obměnách Jiráček.

Jen na sídlišti Vltava přitom mohou po panelácích přezimovat až tisíce kusů netopýrů. Pokud by podle inspekce došlo k dalšímu porušení zákona v případě zmíněného domu v Labské ulici, tak inspektoři sáhnou k peněžní sankci.

Stavebník i investor se včera při místním šetření oháněli tím, že si špatně vyložili zápis z jednání se stavebním úřadem a orgány ochrany přírody. „Tady se řešila stavba, hlavně rorýsi. Že jsou zahnízdění a že se to neuzavře, aby se nerušili při hnízdění,“ vrátil se o několik měsíců zpět Petr Slavík, stavební technik Stavebního bytového družstva, kterému dům patří. „Chápali to všichni tak, že až rorýsi vyhnízdí, stavba se dokončí,“ dodal Slavík s tím, že větrací otvory se měly uzavřít, aby ptáci znova nezahnízdili. Zástupce stavební firmy ISOGARANT se nechtěl podrobněji k věci vyjádřit.

Už pouhé bránění v hnízdění je ale podle odborníků porušením zákona a právnické osoby mohou být postiženy pokutou až dva miliony korun. V Labské ulici naštěstí včera večer horolezec mřížky, které zakrývaly otvory pod střechou, odstranil a netopýři dostali šanci vyletět na svobodu.