Radka Matějková bydlí naproti českobudějovickému výstavišti už roky. Ve čtvrtek, když zavítala na zahájení výstavy Země živitelka, zavzpomínala na staré časy: „Letos se mi to tu líbí víc než dřív. Přijde mi, že je tu těch strojů víc. Když jsem byla malá, chodili jsme se na ně koukat s tátou. Je totiž taky jézéďák.“

Podle úvodního projevu Miloše Zemana bylo před sto lety v naší zemi třikrát více rybníků. Měli bychom prý tedy obnovovat malé, střední i velké rybníky, jako to on udělal v Lánském parku. Předseda zemědělského svazu Martin Pýcha zase apeloval na to, že české potraviny jsou kvalitní a měli bychom si to více uvědomovat: „Dostáváme se do situace, kdy často slyšíme nejezte maso, mléko, někdo říká nejezte chleba, někdo, že české potraviny jsou nezdravé, a podobně. V okamžiku, kdy lidé nepracují v zemědělství, tak jsou často náchylnější k tomu takovým lživým informacím věřit.“

Na akci celostátního, ne-li nadnárodního významu, se první den přišlo podívat několik tisíc lidí. Událost, jíž se českobudějovičtí řidiči děsí, svým návštěvníkům nabízí bohatý program, který myslí i na nejmenší.

Absolutní novinkou je „Dětský zemědělský svět“. Do neděle bude například fungovat Dětská farma, kde se na chvíli z dětí stanou farmáři. Mohou si třeba vyzkoušet dojení.

V pavilonu T si zasoutěží zase dospělí, tentokrát vášniví rybáři. Jedna ze čtyř otázek, na které musíte správně odpovědět, je: Která z následujících ryb nemá tělo pokryté šupinami? Sumec velký, pstruh obecný, nebo amur bílý?

Narazit mohou návštěvníci na stánek s masožravými rostlinami. Monika Kohlíčková ráda vysvětlí zákazníkům rozdíly v jednotlivých druzích: „Každá rostlina má své pasti vyvinuté trošku jinak. Na jednu se hmyz přilepí, druhá je uzavře v kalichu a třetí je zaklapne.“ Tu zaklapávací mají prý lidi nejraději. Na živitelku jezdí Monika Kohlíčková už několik let a vždy se jí to vyplatí. „Není to běžné, pro lidi je to exotické a přitažlivé,“ vysvětluje.