NEDĚLE 4. ŘÍJNA je Mezinárodním dnem zvířat. Oslavy budou i v ZOO Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Během dne se návštěvníci mohou zúčastnit komentovaných krmení zvířat a dozvědí se zajímavosti z jejich života. V 15 h je na programu křest letošního mláděte oslíka. Děti, které přinesou vlastnoručně namalovaný obrázek tohoto zvířete, dostanou malý dárek.

DEN ZVÍŘAT se bude slavit v neděli od 9 do 17 h také v ZOO Dvorec u Borovan. Kdo chce, může přinést dobroty z vlastní zahrádky (jablíčka, okurky, dýně apod.), těšit se všichni mohou také na nová zvířátka.

V PIŠTÍNĚ bude patřit první říjnová sobota všem milovníkům podzimních radovánek. Zdejší Český svaz žen na tento den naplánoval tradiční pouštění draků. Velcí i malí příznivci dobrodružství a her se i se svými draky sejdou 
v 15 h na zdejším fotbalovém hřišti. Ti, co draka mít nebudou, ale rozhodně smutnit nemusí. Na místě bude možné si draka také namalovat. A až se účastníci sobotní akce unaví, přichystané pro ně bude 
tolik oblíbené opékání vuřtů.

JIHOČEŠTÍ TRUBAČI zahájí v sobotu svým vystoupením mysliveckou soutěž, které se zúčastní zástupci sedmi jihočeských okresů a také Pelhřimovska. Klání myslivců a jejich mladých ohařů, jehož tradice sahá až do roku 1961, začne v osm hodin ráno u zámku v Hluboké nad Vltavou. Poté se soutěžící přesunou do okolí Býšova, kde absolvují jednotlivé disciplíny. V rámci soutěže budou psi muset například přenášet lišku přes 80 centimetrů široký příkop anebo vyhledávat živou zvěř v poli nebo v rákosí. Klání mohou přihlížet zájemci z řad veřejnosti.

ORCHIDEJE, dále například pokojové bonsaje, tilandsie, sukulenty nebo rostliny pro zimní zahrady budou k vidění ode dneška do neděle při tradiční výstavě exotických rostlin. Koná se v sále hasičské zbrojnice v Homolích u Českých Budějovic. Dnes je otevřeno od 12 do 17 h, o víkendu od 9 do 17 h. Vstupné činí 20 Kč, za děti zaplatíte polovinu.

MILOVNÍKŮM ŠTRÚDLU, a to nejen jedlíkům, ale i pekařům, bude patřit první říjnová sobota v Dobré Vodě u Českých Budějovic. V restauraci U Hřiště se totiž uskuteční už druhý ročník soutěže o nejlepší Dobrovodský štrúdl. Registrace soutěžících s jejich ovocnými štrúdly je naplánovaná na dobu od 13.30 do 14 h. Přinést by pak měli dvě „nohy". Kromě toho se ale všichni účastníci sobotní akce mohou těšit také na divadelní představení, které je na programu ve 14.30 h. V 16 hodin pak dojde na vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší štrúdl, přičemž na vítěze čekají zajímavé ceny. Po celý den budou navíc dětem i dospělým hrát písně na přání.

PRVNÍ PODZIMNÍ FESTIVAL přichystal na sobotu areál Borovanského mlýna. Od 10 h si tu lidé budou moci užít tematicky zaměřený program a ochutnat produkty zdejší kuchyně. „Akce je zaměřená na celou rodinu, bude otevřená naše farma, svézt se můžete na mlejnských vranících. Na Půdě plné pohádek budete moci vyrábět podzimní dekorace a jiné ozdoby, na medové výstavě se dozvíte něco o včelách a medu," vybral z pestré nabídky pořadatel festivalu David Stibor.

Tipy od sousedů

VÝLET si můžete v sobotu udělat na Českokrumlovsko. Od 9.30 do 18 h se uskuteční akce Dobývání hradu aneb Husité na Pořešíně. Vznikla z podnětu šermířů na ukončení sezony a bude se na co dívat! Šermířů se sejde téměř stovka a na programu je mj. bitva o předhradí, ukázky palných zbraní nebo střelba z obléhacího praku. Samotná bitva o hrad vypukne v 15 h, akci zakončí v 17.30 h ohňová show. Vstupné je 90 Kč, vstupenky jsou slosovatelné a tři šťastlivci vyhrají let balonem nad hradem. V provozu bude i vojenské ležení, hradní kovárna, kuchyně a muzeum. Parkování na louce zdarma.

NA KONCERT se můžete vypravit v neděli do Křemže, konat se bude od 16 h v Husově sboru církve československé husitské. Smíšený pěvecký sbor Sborissimo při DDM Písek pod uměleckým vedením Lenky Halamové vystoupí s pásmem tradiční i moderní duchovní hudby. Vstupné je dobrovolné.