Režisér a producent Petr Jákl chtěl českým i zahraničním divákům ukázat to nejkrásnější z naší republiky, a tak se velkofilm natáčel na řadě lokacích ve středních a jižních Čechách, také v hlavním městě na Karlově mostě. Kromě Křivoklátu, se scény odehrávají na hradu Točník, či na Zvíkově.

Zajímavé pro českého diváka je i obsazení. Krále Václava IV. ztvárňuje rodák z Českých Budějovic Karel Roden, v historickém velkofilmu se ale objeví také Marek Vašut, Ondřej Vetchý, Jan Budař, Václav Jiráček, ale třeba i český judista Lukáš Krpálek. „Překvapil mě hodně i Ben Cristovao. Hodně lidí řešilo, jestli ve filmu ze středověku může hrát, ale udělali jsme z něj Kumána, což byli kočovní nájezdníci, bojovníci, kteří byli v té době i v Čechách. Je velmi herecky talentovaný a své role se zhostil skvěle,“ naznačil Jákl, který s Janem Žižkou žije už pěknou řádku let.

Snímky z natáčení filmu Jan Žižka.
Jan Žižka nabídne vedle světových i české herce. Podívejte se na první záběry

Scénář podle jeho slov vznikal neuvěřitelných psali osm let. Což potvrzuje nelehkou kreativní přípravu historického velkofilmu. Ten v rámci české kinematografie vyčnívá nejen rozpočtem či ambicemi, ale i rozsáhlým příběhem z počátku 14. století. „Měli jsme zhruba sto verzí scénáře, než jsme se dostali k té, kterou jsme zfilmovali,“ upozornil dále.

Rozhodli se oslovit celý svět

Vznik scénáře byl velmi komplikovaný. „Nejdříve jsme snímek připravovali čistě pro české diváky. Pak jsme se ale rozhodli, že scénářem chceme oslovit i zbytek světa. Proto se začalo psát nanovo, aby i zahraniční publikum příběh pochopilo,“ osvětlil Petr Jákl jeden z důvodů, proč se děj tolikrát upravoval.

Čtyři roky od poslední klapky dorazí do kin film Petra Jákla Jan Žižka. Snímek plný zahraničních hvězd jako je Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger či Sophie Lowe, má premiéru v září. Václava IV. hraje Budějčák Karel Roden.
Vojevůdce Jan Žižka ožije díky Jáklovi. V historickém filmu hraje i Karel Roden

Cíl oslovit životem českého vojevůdce i nečeské diváky se nicméně podařil. Vznikly dvě jazykové verze snímku, ve kterém se kromě Michaela Caina, Tilla Schweigera nebo Bena Fostera objeví i několik tuzemských herců. „Tím, že jsem scénář neustále upravoval, jsem se o skutečném Žižkovi dozvídal postupně víc a víc. A tím víc jsem do něj chtěl tyhle historické znalosti promítnout,“ dodal režisér a producent k tématu reálnosti výsledné verze.

Zdroj: Youtube

Jako konzultant na filmu spolupracoval profesor historie Jaroslav Čechura, který režisérovi dával zpětnou vazbu. „Pokoušel jsem se ze všech sil, aby nám nic, jak se říká, neuteklo.“

V kině už v září

Snímek o neznámém žoldákovi, ze kterého se zrodit nejslavnější husitský vojevůdce, tak bude do kin uveden ve čtvrtek 8. září jak v originálu s titulky, tak v českém dabingu. Na tom se kromě herců na plátně podíleli například i Petr Lněnička, Nina Horáková, Martin Stránský, Michal Dlouhý, Václav Rašilov, Jaromír Meduna, Jan Šťastný, Ondřej Kavan, Jitka Čvančarová, Tomáš Juřička, Petr Neskusil, Vasil Fridrich, Ernesto Čekan, Pavel Nečas, David Matásek, Filip Antonio, Josef Pejchal a další.

Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. V hlavních rolích se představí Ben Foster (Jan Žižka), Michael Caine (Boreš), Til Schweiger (Jindřich z Rožmberka), Sophie Lowe (Kateřina), Karel Roden (Václav IV.) a další.