Tři roky nemohla sehnat žádnou práci dvaapadesátiletá Vlasta Šestáková z Českých Budějovic. „Se základním vzděláním nemáte šanci vůbec nikde. Žádný soukromník vás nezaměstná, protože nemá na to, aby zaplatil pojištění," postěžovala si Vlasta Šestáková, která celý život pracovala jako dělnice nebo uklízečka.

Zuzana Danyiová byla bez práce dokonce šest let. „Najít práci je hodně složité, vůbec nic pro nás nebylo," kroutila hlavou Zuzana Danyiová.
Teď se na obě ženy po dlouhé době usmálo štěstí. Českobudějovická radnice ve spolupráci s dopravním podnikem vytvořila jedenáct nových pracovních míst pro lidi, kteří byli dlouhodobě v evidenci uchazečů o zaměstnání. Ti dostali od 1. října pracovní smlouvu na jeden rok a budou se ve městě starat o úklid autobusových zastávek a jejich okolí.

Uklízecí četu přijel ve čtvrtek dopoledne zkontrolovat Slavoj Dolejš, místopředseda představenstva dopravního podniku. „Vybrali jsme z 35 lidí jedenáct, do práce jich přišlo osm. Doufám, že to tak zůstane, nebo že to i rozšíříme," řekl Slavoj Dolejš.

Mzda nových pracovníků je hrazena z dotace úřadu práce a činí zhruba osm tisíc korun čistého (superhrubá mzda je 15000 Kč). K tomu mají nárok čerpat benefity jako ostatní zaměstnanci dopravního podniku, tedy například jízdné v MHD zdarma.

„Jsem ráda, že jsme tuhle práci dostali.  Začínáme v osm a děláme do dvou hodin.  Je to práce jako každá jiná," pochvalovala si Vlasta Šestáková. I Zuzana Danyiová je za práci šťastná. „Jsem moc ráda, že nám tohle dali," přitakala.

Českobudějovičtí radní budou projekt sledovat. „Chceme zjistit, jakým způsobem bude projekt fungovat a já osobně věřím, že se osvědčí a bude pokračovat i do budoucna," řekl náměstek primátora Petr Podhola.