Už téměř devět měsíců hledá na pracovním úřadě uplatnění jednadvacetiletý absolvent střední školy Dominik L. z Českých Budějovic. Zatím marně.

„Před rokem jsem maturoval. Protože na střední škole jsem nepatřil zrovna mezi premianty, další studium na vysoké škole mně nelákalo,“ přiznává Dominik. Jako mnoho jeho vrstevníků se hned po maturitě po práci shánět nezačal. „Chtěl jsem si užít poslední prázdniny, tři měsíce volna jsou docela lákavé, a navíc jsem měl předjednanou práci v rodinné firmě otce mého kamaráda,“ pokračuje.

Absolvent

„V polovině září jsem pak tedy nastoupil do rodinné firmy a prodával boty. Vydržel jsem to však necelé dva měsíce a odešel. Moje představy, se kterými jsem do práce nastupoval a skutečnost byly naprosto odlišné,“ naznačuje Dominik. „Od té doby, tedy od listopadu, jsem v evidenci nezaměstnaných.

Jako absolvent gymnázia jsem si o svém uplatnění nedělal velké iluze, ale realita je ještě mnohem horší,“ připouští posmutněle. „Zpočátku jsem usiloval o práci v administrativě, marně. Později jsem slevil ze svých nároků a začal hledat uplatnění jako skladník nebo podobná profese. Opět bez úspěchu. Za poslední tři měsíce jsem už obesílal téměř všechny nabídky včetně dělnických profesí, ale odpovědí jsem se dočkal v minimu případů. Všude požadují praxi, kterou nemám. Kvůli tomu nemám ani nárok na podporu ze strany pracovního úřadu.Východiskem z této nelehké situace se mi stalo dříve odmítané studium na vysoké škole, udělal jsem letos přijímačky a od září začnu studovat,“ uzavírá svůj příběh Dominik.

Poradenství

„Nezaměstnanost se stává skutečným problémem tehdy, když se kvůli ní člověk dostane do finančních problémů. Tehdy dochází ke kumulaci negativních událostí, například zadlužování, které může mít dopad na psychické zdraví člověka. Všem našim uchazečům proto nabízíme širokou škálu poradenské činnosti. Formou pohovorů a testů můžeme sestavit pracovní nebo osobnostní profil uchazeče a na jeho základě dále klienta směrovat.

Uchazeči, kteří jsou v evidenci nezaměstnaných déle než čtyři měsíce, mají povinnost účastnit se poradenských činností danou zákonem,“ uvádí Antonín Kupka z poradenského týmu českobudějovického Úřadu práce. „Ne vždy se však ale podobné aktivity setkávají s kladným ohlasem ze strany klientů. Někteří lidé mají nezaměstnanost jako životní styl a tudíž odmítají vše, co jim nabízíme a jiní zase nepřijmou hůře placené pracovní nabídky s tím, že jejich vlastní závazky jsou větší než případný plat,“ poukazuje na problémy některých uchazečů o zaměstnání Kupka. Největší skupinu nezaměstnaných přitom tvoří lidé do třiceti let.