Obsadit volné pozice není podle dopravců nic snadného. „Momentálně sice máme plný stav, ale to se může rychle změnit. Problémy se sháněním řidičů máme už rok," řekl včera Tomáš Koutník, vedoucí dispečinku českobudějovické dopravní firmy Corax.

Řidiče podle něj odrazuje například hrozba vysokých pokut za přestupky, kterých se dopustí při jízdách v zahraničí. „Navíc mnoho Jihočechů jde za prací raději k německým nebo rakouským dopravním firmám, které jim slibují vyšší příjmy," doplnil Tomáš Koutník.

Ne o všechny se ale zaměstnavatelé perou. Na konci dubna tak bylo na Českobudějovicku bez práce 7959 lidí. To je podle Jiřího Berana, analytika trhu práce českobudějovické krajské pobočky Úřadu práce ČR, o 406 uchazečů méně než na konci března.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku však bylo v letošním dubnu bez práce o 568 lidí více. Nové uplatnění podle Jiřího Berana na Českobudějovicku hledají hlavně lidé se středoškolským vzděláním bez maturity. „V dubnu jich bylo více než 40 procent ze všech evidovaných. Uchazeči ve věku 50 let a starší tvořili asi čtvrtinu všech evidovaných osob," upřesnil Jiří Beran.

Nezaměstnanost v dubnu 2014.