Počet lidí bez práce dosáhl na jihu Čech svého historického minima. Na konci června hledalo na Českobudějovicku nové uplatnění jen 5722 osob, což je o 153 lidí méně než na konci předchozího měsíce.


Míra nezaměstnanosti zde dosáhla hodnoty 5, 5 procenta. Největší zájem měli zaměstnavatelé o řidiče nákladních aut, kuchaře a servírky, montážní dělníky nebo prodavačky.

„Poprvé v historii jsme se jako kraj umístili na druhém místě v republice, lepší je to jen v Praze. Obzvláště letos se na tomto příznivém vývoji podílely sezonní práce,“ uvedl analytik budějovického úřadu práce Jiří Beran.

Jedním z míst, které přes sezonu pravidelně přijímá nové lidi, je i budějovická restaurace U Černého koníčka. V době dovolených jsou zde vítanou pracovní silou. „V současné době takto zaměstnáváme asi tři brigádníky,“ říká majitel Karel Sarauer.

Problém mají mladí

Studenti, kteří si přes léto rádi přivydělávají v restauracích, míří rádi i do jazzového klubu Modrý Dveře v Biskupské ulici. Podle majitele Marka Vacky zde však dostávají přednost brigádníci, kteří zde pracují celoročně. „Zatímco ve školním roce mají třeba dvě směny týdně, teď o prázdninách jsou zde častěji,“ vysvětluje Vacka.

Největší část nezaměstnaných tvořili v červnu mladí lidé do čtyřiadvaceti let a osoby starší padesáti let. Z hlediska vzdělání převažovali středoškoláci bez maturity. Příznivá situace na trhu práce by mohla podle analytika Jiřího Berana vydržet po celé léto.

„Během prázdnin možná nezaměstnanost mírně naroste, protože se u nás teď evidují čerství absolventi škol a lidé, kteří měli do konce pololetí smlouvu na dobu určitou,“ nastínil Beran.

Během června se z evidence pracovního úřadu odhlásilo celkem 965 nezaměstnaných. Pětašedesát procent z nich totiž našlo nové uplatnění. Ke konci měsíce bylo na Českobudějovicku 629 volných pracovních míst, což je o bezmála pět desítek víc než na konci května.

Téměř polovina lidí, kteří jsou v evidenci pracovního úřadu, hledá uplatnění už déle než šest měsíců, a patří tak mezi dlouhodobě nezaměstnané. Přibližně polovina z nich nemůže o práci zavadit dokonce už déle než rok. „K 30. červnu však poklesl jejich absolutní počet,“ podotkl analytik Jiří Beran. Nárůst nezaměstnanosti očekávají odborníci až v podzimních měsících.

Nezaměstnanost
Podle věku:
do 19 let 288
20 – 29 let 1501
30 – 39 let 1408
40 – 49 let 1037
50 let a více 1488
Podle vzdělání:
Žádné, základní 1414
SŠ bez maturity 2244
SŠ s maturitou 1648
Vysokoškolské 416
Celkem 5722