Volných pracovních míst nabízel českobudějovický úřad práce na konci prosince o 99 více než loni, přesně 1579. Naopak uchazečů evidoval 3588 – oproti listopadu o 47 více, ve srovnání s rok starými daty o 650 méně. Jen 45,5 procenta z nich ovšem má nárok na pobárání podpory v nezaměstnanosti.

„Míra nezaměstnanosti meziměsíčně vzrostla o 0,2 procenta na hodnotu 3,4 procent. Okres České Budějovice se v prosinci řadil mezi devět okresů v České republice s nejnižší nezaměstnaností,“ podotkl ředitel Úřadu práce v Českých Budějovicích Ivan Loukota.

Neměnným jevem zůstává fakt, že lidé po padesátce těžko shánějí práci. Naopak absolventům a mladistvým se v uplynulém měsíci při shánění práce celkem dařilo. „Počet evidovaných osob se zdravotním postižením se oproti listopadu 2007 nezměnil,“ dodává Loukota ke skupinám osob, které to nemají na trhu práce lehké.

Nálepku dlouhodobě evidovaných nezaměstnaných má stále více lidí. Na Českobudějovicku napočítali 1389 osob, které nemají práci déle než půl roku, 732 z nich do zaměstnání nechodí dokonce více než rok.

Marné hledání místa se nejvíce týká lidí se základním vzděláním a bez vzdělání. Naopak o desetiny procent klesly meziměsíčně statistiky nezaměstnaných v kategoriích středoškoláků s maturitou a vysokoškoláků. Posledně jmenovaní tvoří na okrese na chlup přesně osm procent uchazečů o práci.

Údaje k 31.12. 2007