Českobudějovický úřad práce evidoval ke konci ledna 4400 lidí bez práce. Během února se počítá s dalším nárůstem.

„Nemáme žádné signály o hromadném propouštění,“ sdělil ředitel Úřadu práce v Českých Budějovicích Ivan Loukota. Dodal však, že velké podniky propouštějí své zaměstnance postupně po menších skupinách. Nejdříve jdou na řadu ti, kteří jsou ve zkušební době, a ti, kterým končí platnost pracovní smlouvy na dobu určitou.

Propouštění

„Myslím si, že se podniky snaží si pracovníky udržet, než že by spekulovaly s propouštěním,“ poznamenal Loukota. Ani dlouholetí zaměstnanci ale nezůstávají ušetřeni. To je případ i dvaapadesátileté vyučené mechaničky z Českých Budějovic, kterou po dvanácti letech propustil strojírenský podnik Würth.

„Potřebovali snížit stavy a nekoukali na to, jestli pro ně člověk dělá rok nebo deset let, jestli je ženská rozvedená a má dítě…,“ postěžovala si nad nástěnkou na úřadu práce. „Hledám všechno možné, nezaměstnaná jsem od prosince, ale v nabídkách jsou to všechno jen práce pro chlapy, pro ženské nic,“ dodala zklamaně.

Ztráta zakázek a nutnost propouštět zaměstnance postihla zejména strojírenské firmy, které dodávají výrobky do automobilového průmyslu. O téměř polovinu pracovníků přišel například českobudějovický podnik Würth Elektronik, který vyrábí součástky do motorů a je stoprocentně závislý na automobilovém průmyslu.

„V červnu 2008 jsme měli 476 zaměstnanců, k dnešnímu dni nám zůstalo 290 lidí. A bohužel to vypadá, že dalších dvacet míst budeme muset zrušit,“ řekl v úterý ředitel společnosti Würth Elektronik Karel Vachoušek.

„Nejsou zakázky,“ vysvětlil Vachoušek. „Zatím ani nejsme schopni říci, jestli jsme se už dostali na dno,“ dodal.

Míra nezaměstnanosti na Českobudějovicku vzrostla v lednu o 0,6 procenta na hodnotu 4,2 %. Ještě markantnější je nárůst v Jihočeském kraji, kde se nezaměstnanost zvýšila o jedno procento na 5,8 procenta. Nejvíce se zvýšil počet lidí bez práce na Českokrumlovsku a Strakonicku.