Nárůst nezaměstnanosti v únoru předčil odhady analytiků. Bez práce je nyní v okrese 4857 lidí. Za poslední měsíc se přišlo do evidence českobudějovického úřadu práce přihlásit celkem 1 078 nových uchazečů a míra nezaměstnanosti tak vyrostla o půl procentního bodu na 4,7 procenta.

„Nárůst v rámci okresu je vyšší než jsme očekávali, ale není dramatický, nejedná se o nic výjimečného,“ řekl Jiří Beran, analytik pracovního trhu z českobudějovického úřadu práce.

Jak dále vysvětlil, na začátku roku a v pololetí zaměstnancům často končí pracovní smlouvy na dobu určitou a někteří s nahlášením do evidence pracovního úřadu otálejí. Během února také žádný podnik hromadně nepropouštěl své zaměstnace, ani neohlásil takový úmysl na příští měsíce.

Z firem a větších provozů tak odcházejí většinou jednotlivci. „Jsem bez práce už pět měsíců, zaměstnavatel mi neprodloužil smlouvu. Nedaří se mi nic sehnat, protože nikdo nechce ženskou s malými dětmi,“ posteskla si Iveta Čížková, která pracovala v krajské metropoli jako dělnice ve strojírenství.

Právě ve věkové kategorii od 20 do 29 let je největší počet uchazečů o zaměstnaní. Hned za nimi následují padesáti– a víceletí.
V únoru také klesl počet volných míst. Uchazeči mohli vybírat ze 732 nabízených pozic, což je o více než dvě stě méně než v lednu.

Firmy nejvíc shánějí zedníky

Zedníci, to je profese, po níž se nyní zaměstnavatelé na Českobudějovicku shánějí nejvíc. Z celkového počtu 732 volných míst zabírali právě zedníci v nabídce českobudějovického úřadu práce v únoru 92 pozic.

Na druhém místě v profesích, po nichž je mezi zaměstnavateli největší sháňka, figurují číšníci (43 volných míst) a prodavači (42 míst). Dále firmy často hledají stavební dělníky, zámečníky, řidiče automobilů a kuchaře.

Z hlediska vzdělání si práci nejhůře hledají středoškoláci bez maturity, kteří v únoru tvořili 43,1 procenta ze všech evidovaných na úřadu práce. Středoškoláci s maturitou pak tvoří 28 procent a po nich následují lidé se základním vzděláním. Míra nezaměstnanosti na Českobudějovicku vzrostla v únoru meziměsíčně na hodnotu 4,7 procenta. I tak se českobudějovický region řadil mezi osm okresů v České republice s nejnižší nezaměstnaností.