„Odstartoval z Lindau na Bodamském jezeře a za dva a půl týdne našlapal 1100 kilometrů,“ píše deník PNP. „Ve francouzském poutním místě už byl jedenadvacetkrá autobusem nebo letecky. Když ale slyšel, že tam chce jet kamarád na kole, rozhodl se pro to taky. Když přítel krátce před cestou odřekl, jel sám,“ popisuje list.

Mrtví narkomané

Počet mrtvých z předávkování drog v Rakousku loni lehce poklesl ze 187 na 170. U dalších 17 případů nicméně nebyla provedena verifikovatelná pitva, napsal deník OÖN. V roce 2006 bylo těchto obětí prokazatelně 197. Průměrný věk obětí byl loni 32,4 roku. 92 procent případů bylo v kombinaci drog s alkoholem.

Dlužil hejtman 750 000?

Okresní hejtman z Regenu Heinz Wölfl, který spáchal sebevraždu (Deník informoval), zanechal podle Bavorského rozhlasu kolem 750 000 eur dluhů, mezi nimi velkou hypotéku na dům. „Zhruba polovinu závazků představují zřejmě půjčky od privátních osob do hazardních her,“ píše deník PNP. Dodává, že by mohlo jít o vyšší částku, ale část věřitelů po smrti Wölfla prohlásilo, že na požadavek navrácení peněz rezignují.

Špion fotoreportér

Aby byl na místě události dřív než policie, odposlouchával 26letý fotoreportér z bavorského Surheimu pomocí skeneru policejní frekvenci. Věděl, že se to nesmí, ačkoliv koupě takového přístroje je legální. Jeden skener měl zabudován i v autě. Poskytl mu jej 39letý majitel jedné fotoagentury, pro kterou takto pracoval. „Mladíkovo stíhání bylo zastaveno, ale před soudcem stanul 39letý zadavatel této práce,“ píše PNP. „Za pomoc k odposlouchávání zpráv dostal peněžitý trest 1400 eur. Před soudem se nechtěl k věci šířeji vyjadřovat, jen řekl, že má mnoho zdrojů informací.“

Státní zástupce zdůrazňoval, že při zakázaných odposleších nešlo o pouhou zvědavost, ale o lačnost po senzacích, a navrhoval peněžitý trest 2400 eur. Soudce byl milosrdnější, když mimo jiné poznamenal: „Obchodníci prodávají tyto přístroje docela běžně a z problémů vyklouzávají pouhým upozorněním na obalu.“ Rozhodnutí není pravomocné.

Vrchař důchodce

Helmut Vitt (70, na snímku) z Haidmühle letos v létě zdolal na kole deset nejvyšších a nejstrmějších alpských průsmyků a silnic. „Vybral si je z odborné literatury,“ popisuje PNP. „Nejvyšší, silnice k ledovci Sölden v Rakousku, vede do výšky 2800 metrů, na desátém místě je Timmelsjoch rovněž v Rakousku se 2509 metry.“ Vitt své cíle v Rakousku, Itálii a Francii objel od dubna do srpna. Za korunu svého podniku označuje zdolání průsmyku Bonette ve Francii.

„Nával“ v Pasově

Loni v Pasově strávili turisté 432 401 nocí. „Počet denních turistů byl kolem 11,5 milionu,“ říká ředitel turistického svazu Výchovního Bavorska Michael Braun, v PNP. Velkou výhodou města jsou podle něho dvě velké rekreační oblasti v blízkosti – Bavorský les a lázeňský trojúhelník. V Pasově se průměrný návštěvník zdržel 1,3 dne.

Jak na výkaly?

Pasovský rada Karl Synek (Zelení) pod tlakem masivních stížností z centra města navrhl ve výboru pro životní prostředí další opatření pro udržení čistoty chodníků a dalších veřejných míst. „Prvním má být rozšíření počtu schránek se sáčky na exkrementy,“ píše PNP. „Pokud by to nepomohlo, mělo by být zvažováno zvýšení poplatku z držení psů, z nějž by se zaplatil městský ‚počisťovač‘, který by se staral o úklid exponovaných míst.“ Míní, že Pasov má s vybíranými 30 eury za psa ročně jedny z nejnižších poplatků (za psy bojových plemen 200 eur). Ročně město vybere z tohoto titulu kolem 42 000 eur.