Páteční večer chodili lidé houfně do kostela, a to i ti, kteří se mu jinak vyhýbají. Nebylo to ani tak kvůli modlitbě za klidný průběh voleb a za vítězství rozumné strany, ale kvůli akci Noc kostelů, která se na jihu Čech konala poprvé.

Akci pořádají biskupství s cílem přiblížit lidem křesťanství, církev i víru, vzbudit zájem o společenskou a kulturní hodnotu kostelů a umožnit neobvyklá setkání.

Mezi stovky církevních objektů v České republice i v Rakousku, které byly v pátek až do noci otevřeny pro zvědavce, patřily i dva kostely v Českých Budějovicích – klášterní kostel Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí a kostel Panny Marie Růžencové v Žižkově ulici.

Pro klid a energii

Program kostela na Piaristickém náměstí nabízel od 19 až do půlnoci koncerty, biblické čtení, noční prohlídku, povídání o křesťanství nebo závěrečnou slavnost světla s modlitbou studentů.

„Když se vracím z práce, je kostel zavřený, a na bohoslužby sem nechodím,“ svěřuje se po deváté večer před kostelem Vlasta Kovačová. „Těším se, že mohu být při návštěvě chvíli v tichu a klidu. Tenhle kostel přináší spoustu pomáhající energie. Jsem ráda, že se díky dnešní akci podívám i do míst, kam bych se jinak nedostala,“ dodávámladá žena.

Podobné pocity měli i David Nachlinger s Kateřinou Kočovou, kteří odcházeli spokojení po vystoupení katedrálního sboru. „Kostely jsou monumentální svou historií a atmosférou a jsou přitažlivé i pro nevěřící,“ svěřuje se jednadvacetiletý student filozofické fakulty David Nachlinger. „Když jsme měli možnost šanci využít, tak jsme ji rádi využili,“ doplňuje ho Kateřina Kočová.
„Těším se na prohlídku kostela,“ přiznal krátce před desátou večer chvátající Jan Marek, kterýmusel napřed odvézt domů syna.

Chvály i polévka

Kostel Panny Marie Růžencové v Žižkově ulici, patřící kongregaci petrinů, byl v obklíčení dvou volebních místností, ale kdo přišel ke vchodu, kde nevisela státní vlajka, určitě zvolil dobře.

Program začal v šest večer a byl ušit na míru i pro děti, které čekala komentovaná prohlídka. Na programu byla i přednáška zvláštnosti východní liturgie. „Překvapilo nás, kolik lidí přišlo,“ prozrazujeJana Zassiedko, která se s manželem knězem Ruslanem Zassiedko podílela i na dalším programu – řeckokatolických večerních chválách ve staroslověnštině.

„Ani jsme takovou účast nečekali, protože to bylo poprvé,“ pochvaluje si petrin Dominik Otakar Pexa. „Měli jsme radost. A kuřecí polévka, kterou jsme podávali na závěr v jedenáct večer, byla vynikající,“ usmívá se řeholník.